KuriózumMi történik az agyadban, amikor meghalsz - fehér fények, hangok és halott...

Mi történik az agyadban, amikor meghalsz – fehér fények, hangok és halott rokonok

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Ősidők óta foglalkoztatta az embert a halál, és ez ma sincs másként. Hogy mi történik az elménkkel, amikor a szívünk egy utolsót dobban, számos kutatás témáját képezi.

Ennek ellenére, a szakértőknek máig sem sikerült egy teljesen átfogó képet alkotni arról, mi megy végbe a testünkben a halál pillanatában, de minden egyes megfigyeléssel egyre közelebb kerülnek az áhított igazsághoz – vagy mégsem?

Egy új jelentés mélyebbre ásott abban, hogy mi is történik az ember agyában, amikor elpárolog a testéből az élet. Két betegnél gammahullám-aktivitást mutattak ki, amely összefügg a tudatossággal – írja a Mirror.

A kutatók össze is gyűjtötték a bizonyítékokat: a halál küszöbén álló emberek fehér fényekről számoltak be, és rég elveszített rokonokat láttak. Az aktivitást az agynak azon a részén rögzítették, amely az álmodással, az epilepsziában fellépő vizuális hallucinációkkal és a megváltozott tudatállapotokkal kapcsolatos.

Négy olyan beteget vizsgáltak, akik szívmegállás következtében haltak meg, miközben az agyuk elektromos aktivitását elektroenkefalogram (EEG) mérte.

Mind a négyen kómában voltak, nem reagáltak, és a családjaik engedélyével kapcsolták le őket az életfenntartó berendezésekről. Amikor levették őket a gépekről, két betegnél a szívfrekvencia növekedése és a gamma-hullámok aktivitásának megugrása jelentkezett.

A másik két betegnél nem mutatkozott ugyanilyen mértékű szívritmus-emelkedés, és nem volt fokozott agyi aktivitás sem. A gamma-hullámok hasonló jeleit regisztrálták egyébként mind az állatok, mind az emberek haldokló agyában a szívmegállást követő oxigénvesztéskor.

Dr. George Mashour társszerző, a michigani Tudatosságtudományi Központ alapító igazgatója így vélekedett az eredmények kapcsán: „Az, hogy a haldoklás folyamata során hogyan keletkezhet élénk élmény egy diszfunkcionális agyból, egy idegtudományi paradoxon”.

Éppen ezért, továbbá azon okból kifolyólag, hogy a minta kicsi volt, a kutatócsoport óvakodik attól, hogy globális kijelentéseket tegyen az eredmények következményeiről. Mindemellett azt sem lehetett tudni, hogy a betegek mit éltek át, egyszerűen mert nem tértek vissza a halálból.

„Nem tudunk összefüggést teremteni a tudatosság megfigyelt neurális jelzései és az ugyanezen betegeknél ebben a tanulmányban tapasztalt megfelelő élmény között. A megfigyelt eredmények azonban mindenképpen izgalmasak, és új keretet adnak a haldokló emberek rejtett tudatosságának megértéséhez” – nyilatkozta a kutatás vezetője, Jimo Borjigin professzor, a Michigani Egyetem munkatársa.

Ahhoz, hogy az eredmények valóban korszakalkotó felfedezést mutassanak, jóval nagyobb szabású tanulmányokra lenne szükség, jóval több résztvevő alannyal, hogy bebizonyosodjon, az ember valóban a tudatánál van, még a halála pillanatában is. Ezt viszont csak azok a személyek tudnák száz százalékban megerősíteni vagy cáfolni, akik túlélik a halált…

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek