Nem a leghosszabb, legnagyobb és leghitechebb alagutakat válogattuk össze, sokkal inkább olyanokat, melyek nagyfokú emberi találékonyságot és kreativitást, vagy egyáltalán odaadást igényelnek, és megállják helyüket a leg-ek listáján. Különlegességük egyediségükből ered.
Ez a különös „alagút” a kaliforniai Sequoia Nemzeti Parkot teszi színesebbé. Története egészen 1937-ig nyúlik vissza, amikor is egy böhöm nagy fenyő az útra zuhant, de az elszállítás olyan sokba került volna, hogy a park vezetősége inkább egy méretes lyukat vágatott rá, így az autósok most az alatt haladhatnak át.
A Texas-i Prairie’s Lights (A préri fényei) alagút méltán neveztetik a leghosszabb és leg színpompásabb alagútnak a világon. Több, mint 4 millió LED-et rendeztek el benne, és az egyik legnagyobb autós látványosság Creek Park-ban és Joe Pool Lake-ben (ez a két végállomás).
Ez a gyönyörű, fával és futónövényekkel benőtt természetes alagút Kleven-ben, Ukrajnában található. Ott a Szerelem Alagútjának is nevezik
E tipikusan ázsiai kertészmunkának mondható alkotás Japánban, a Kawachi Fuji Garden-ben található. Korábban egyaránt használták motoros, autós és gyalogos közlekedésre, de az utóbbi időben kitiltottak minden motorral rendelkező járművet, így csak igen kevesen, és kizárólag kerékpárral, gyalogszerrel élvezhetik a különlegesen kiképezett alagutat.
Nyilván ez a szűrrealitás és pszichedelikum netovábbja alagút berkekben amellett, hogy az egyik legszórakoztatóbb tömegközlekedési útvonal is. Kínában, Shanghai városában található, és különlegessége, hogy egy üveg kapszulában utazva 647 méteren keresztül utazhatunk a vibráló, szökdöső, folyton színeket és alakokat váltogató, villózó alagútban.