A disznóbőr a disznóvágások közkedvelt csemegéje, és sokan a szalonna bőrét is szeretik elrágni. Ha szeretnénk odafigyelni az alakunkra és az egészségünkre, nem árt tudni, hogy 100 gramm disznóbőr 563 kalóriát, 35 gramm zsírt, 63 gramm fehérjét, 3 gramm nátriumot és 80 mg káliumot tartalmaz.
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről
Ennek az ízletes falatnak megvannak a maga előnyei, de bizonyos betegségek esetén egyáltalán nem javasolt a fogyasztása.
Mennyire zsíros a disznóbőr?
A disznóbőr zsírtartalma tulajdonképpen nem olyan nagy. A zsírréteg valójában a bőr alatt található. Ezért a bőr maga tiszta fehérje, nagyon kevés zsírral, különösen akkor, ha megfőzzük, megpörköljük, vagy jó alaposan megtisztítjuk.
Mivel kötőszövetről van szó, a fogyasztásához erős emésztőrendszerre van szükségünk: jó rágásra, megfelelően működő hasnyálmirigyre, és jelentős gyomorsavra. Ellenkező esetben gyomorfájás, székrekedés és hányás jelentkezhet.
A disznóbőrt sokáig helytelenül a rossz minőségű fehérjék közé sorolták, mivel nem ugyanaz az aminosav profilja, mint az izomfehérjének, de a kollagén magas aránya miatt mindenképpen érdemes fogyasztani. A benne található összesen 58% fehérjéből 28% kollagén.
Az izomfehérjék több toxint tartalmaznak, mint a bőr. A bőr nem tartalmaz enzimeket, hormonokat, szennyező anyagokat, bioaktív peptideket vagy növekedési faktorokat, amik a húsban nagyobb mennyiségben lehetnek. Ezért az ünnepek után, amikor hajlamosabbak vagyunk több húst fogyasztani, érdemes tartani egy méregtelenítő kúrát.
A disznóbőr előnyei
Ha mértékkel fogyasztjuk, magas kalóriatartalma ellenére, a disznóbőr jó hatással lehet a szervezetünkre. Rendkívül jó energiaforrás, ami csökkentheti az étvágyat, mert fehérjében és zsírban gazdag. Ezenkívül olajsavat tartalmaz, amit az olívaolajban is megtalálunk, és ami jótékony hatással van a szívre.
Cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatják, mert alacsony a szénhidráttartalma, és egyáltalán nem befolyásolja a vércukorszintet.
A disznóbőrben található nátrium fontos a glükóz felszívódásának szabályozásában, az agy működésében és megakadályozza a víz visszatartását a szervezetben. Ugyanakkor azoknak, akiknek magas a vérnyomása vagy a koleszterinszintje, nem javasolt a disznóbőr fogyasztása.