Legyen fekete, fehér vagy vörös, a bors kétségkívül a fűszerek koronázatlan királya marad. Számos gyógyhatását lehetne felsorolni, a homeopaták aszténia, torok fertőzések, reuma, puffadás, elégtelen vérkeringés, alacsony libidó, nátha és főleg megfázás esetén ajánlják.
Jó bronchitisz és gégegyulladás esetén
Faluhelyeken néhol még mindig készítenek bors főzetet borral a meghűlés ellen, ez ugyanis igen hatásos az olyan téli betegségek ellen, mint a bronchitisz, a gégegyulladás vagy nátha. Ez a gyógymód a középkori francia orvoslásból ered: egy edény forró vízhez három késhegynyi feketeborsot adunk, egy kis szegfűszeget és két csipet fahéjat. 10 perc ázás után leszűrjük, és minél forróbban isszuk.
Enyhíti a köhögést
Az irritatív száraz köhögés csillapítható a következő keverékkel: két késhegynyi bors, négy kiskanál méz és kevés citromlé. Az ebből kapott „krémet” két óra alatt fogyasszuk el, kis adagokban lenyelve.
Torokfájás ellen is hatásos
Az őrölt borsból készült főzet rögtön fellazítja a torkot és kidugítja az orrot. Torokfájás ellen a következőt készítsük el: 250 ml felfőzött vízben áztassunk fél teáskanál őrölt borsot és két cikk fokhagymát. A leszűrt főzetet mézzel édesítjük és napi három alkalommal fogyasztjuk. Torokfájás esetén kerüljük a hideg élelmet és minden étkezésnél fogyasszunk el két-három késhegynyi borsot.
Felveszi a harcot a vesekövekkel
A vesekő vagy nefrolitiázis ásványkristályok lerakódását jelenti a vesékben, amelyek ott maradhatnak vagy kiürülhetnek a húgyutakon keresztül. Erre a problémára is megoldást jelenthet a bors.
Ezt már olvastad? Szabadulj meg a vesekőtől ezzel a természetes keverékkel!
Hogy a borsos kezelés hatásosabb legyen, ezeket ajánlott mazsolával együtt fogyasztani, amely segít a jótékony anyagok felszívódásában: tegyünk a mazsolaszemekbe egy-egy borsszemet és így fogyasszuk. A kúra 20 napig tart, az első nap egy szem mazsola-borsot rágjunk el és nyeljünk le, a második nap kettőt és így tovább, a tizedik nap pedig 10 szemet együnk. Ezután hasonló ritmusban, 10 napig naponta csökkentsük a mennyiséget, amíg egyhez érünk. A csípős ízt enyhíthetjük, ha a borsszemeket egy hétig napraforgó olajban áztatjuk a kúra előtt. A szemeket megszárítjuk és összezúzzuk, ebben az esetben nagyobb mennyiség is fogyasztható belőle, de vigyázni kell a fent leírt fokozatosság betartására.
Elpusztítja a bélparazitákat és méregtelenít
Természetes antibiotikum és parazitaellenes hatása mellett ez a fűszer csökkenti a gyomorban történő erjedési folyamatokat. Fertőtlenítő hatását fokozhatjuk, ha gyömbérrel, korianderrel vagy kurkumával társítjuk. Méregtelenítőként azért is használják, mert növeli a vizelet elválasztást és a bőrfelszín kapillárisainak átmérőjét, így elősegítve a verejtékezést. Adjunk egy késhegynyi feketeborsot egy csésze forró bazsalikom-, menta- vagy kakukkfűteához. Kis kortyonként fogyasszuk.
Vérnyomáscsökkentőként is hat
Kifejezetten jótékony hatással van a magas vérnyomásra a fekete bors, ezért érdemes az étkezések során az ételbe becsempészni ezt a fűszert. Értágító hatásának köszönhetően pozitívan hat a nemi vágyra és teljesítőképességre is.
Ezt már olvastad? A vesekő – megrekedt érzéseink szimbóluma
Egyed Zsuzsanna