A híres osztrák gyógynövénygyűjtő és gyógyító, Maria Treben mindig is bízott a vadon termő gyógynövények erejében, és könyvet is írt erről, amelyből szinte minden magyar háztartásban is akad egy példány, ugyanis kevés az az ember, akinek ne lenne meg az “Egészség Isten patikájából” című kiadvány.
Most a fagyöngy jótékony hatásairól lesz szó, és az is kiderül, hogy miért érdemes évente egyszer fagyöngy tisztítókúrát tartani.
Már az ókorban a fagyöngy csodanövénynek számított, ahogy Maria Treben a könyvében is leírja, “a kelta papok (druidák) szent növényként tisztelték, mint egyetemes gyógyszert, amely minden bajra jó (…) Régi gyógyfüves orvosok kitűnő és biztos hatású szerként alkalmazták epilepszia ellen. Ezt az ősrégi gyógyhatást a Kneipp-követő orvos, dr. Bohn is elismeri. Napjainkban a fagyöngyöt krónikus görcsökre és hisztériás panaszokra ajánlja.”
Azt fontos kihangsúlyozni, hogy a fagyöngy bogyói mérgezőek, viszont a szára és a levelei nem, így ezeket kell októbertől december közepéig gyűjteni, apróra vágni, majd megszárítani. Legközelebb csak március-áprilisban lehet gyűjteni a fagyöngyöt, ugyanis a többi hónapokban nincsen gyógyító hatása.
Maria Treben azt írja a tisztítókúrával kapcsolatban: “Általában egy évben legalább egyszer végig kellene csinálni egy hathetes fagyöngytea-kúrát: három héten keresztül napi három, két héten keresztül napi kettő, és egy héten keresztül napi egy csészével innánk belőle. Ez alatt a hat hét alatt a keringés és a vérnyomás rendbe jön. Hogy a jó egészségi állapotunkat megőrizzük, ajánlatos volna egy éven át reggelenként egy csésze fagyöngyteát meginni.”
A könyv szerint a legnagyobb gyógyhatása annak a fagyöngynek van, amely a nyárfán élősködik, de a fenyőféléken és gyümölcsfákon megtelepedő fagyöngy is jó.
A tea elkészítése
Ezt kizárólag hidegen kell elkészíteni. Egy púpozott teáskanál szárított fagyöngy levelet és szárat kell ¼ liter vízbe tenni, majd hagyjuk állni egész éjszaka. Reggel kicsit fel kell melegíteni, és leszűrni.
A fagyöngy még a következő betegségek ellen jó:
- rák
- orr-, tüdő-, bélvérzés
- keringés és szívpanaszok
- látási zavarok
- cukorbetegség
- érelmeszesedés
- anyagcsere problémák