Több tanulmány is foglalkozott a kávé jótékony hatásával a májra való tekintettel. Ezek közt nem egy azt taglalja, hogy a rendszeres kávéfogyasztás csökkenti a krónikus májgyulladás, májrák, vagy a májcirrózis, mint komplikáció kialakulásának kockázatát. Azonban eddig kérdés volt, hogy a kávé, mint ital, vagy maga a koffein hat jótékonyan.
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről

A marylandi Bethesda kórház kutatói 177 olyan beteget vizsgáltak, kiknél már meglévő C Hepatitiszt diagnosztizáltak fibrózissal és cirrózissal komplikálódva. Négy éven át vizsgálták a betegeket, rendszeres biopszia és kérdőívek kitöltésével, ami a koffeinfogyasztásra vonatkozott.
Az eredmények szembetűnőek voltak: azt találták, hogy a napi 3 csésze kávét fogyasztók esetében a fibrótikus (elkötőszövetesedés) elváltozások kockázata 53%-al alacsonyabb volt, mint a kávét nem fogyasztók esetében. Mi több ez az összefüggés dózisfüggő. Megfigyelték, hogy minden fél csésze kávéval 14%-al csökken a máj fibrózis kockázata. Az egyébb koffein tartalmú italok: fekete és zöldtea, vagy egyéb koffeint tartalmazó italok esetében nem találtak összefüggéseket.
Azt is megállapították, hogy a kávéfogyasztás csak akkor mondható előnyösnek, ha a hozzátársuló életstílus nem terheli meg a májat. Vagyis a kávéfogyasztás önmagában nem elegendő hogy megőrizze a májunk egészségét. Éppen ezért a kutatók újabb tanulmányokat javasolnak a kávé illetve koffein pontos hatásainak vizsgálatára.