Megvéd a káros, betegségeket okozó organizmusoktól, úgy, hogy ellenállóbbá teszi az immunrendszerünket, de antibakteriális, vírus- és gombaellenes hatóanyagokat is tartalmaz, ugyanakkor tisztítja a vért, a nyirokrendszert. Többek között erre is képes a kasvirág.
Flavonoidokban nagyon gazdag, de tartalmaz jótékony polizacharidokat, fenolokat, rezet, vasat, jódot, káliumot és A-, C- és E-vitamint is. A kasvirágból készíthetünk tinktúrát és teát, de a gyógynövény szaküzletekben kaphatunk kapszulát is.
Tea készítése: egy evőkanál szárított virágot tegyünk bele 250 ml forró vízbe. Hagyjuk 10 percig úgy, utána szűrjük le. Egy nap 3 bögrével ajánlott meginni ebből a teából.
Azoknak akik gyomorfekéllyel, májbetegséggel, gyomorhuruttal küzdenek, nem ajánlott a tinktúra használata, inkább kapszula, vagy tea formában fogyasszák az echinaceát. Az ajánlott napi adag felnőtteknek 900 –1000 mg, a 6–13 év közötti gyerekeknek pedig 400–500 mg.
A kúra 2–3 hetet kell tartson, ennek függvényében pedig utána 1–2 hét szünetet kell bevezetni. Ha valaki meghaladja a napi maximális mennyiséget, mellékhatásként viszketés, pattanások, hasi fájdalmak alakulhat ki.
A kasvirág fogyasztása nem ajánlott a várandós nőknek, a 2 évnél kisebb gyerekeknek. A kasvirág kúra nem okoz semmilyen reakciót más gyógyszeres kezeléssel párhuzamosan, de mégis az allergiások, az autoimmun betegségben, leukémiában, AIDS-ben, TBC-ben szenvedők csak akkor alkalmazzák, ha kikérték egy orvos véleményét.
Most lássuk, hogy mi mindenre jó még a kasvirág!
1. Amellett, hogy megvéd a megfázástól, influenzától, még a légutainkat is fertőtleníti, így szinte semmi esélyük nincs a kórokozóknak. Két-három óránként napi 1-2 kapszula már megteszi a hatását, de egy kiskanál tinktúra is remek, a teáról nem is beszélve.
2. Visszaszorítja a Herpesz-vírust és krónikus fáradtságot.
3. Megelőzi a hepatitis-betegségeket, jót tesz az epének, a májnak, hiszen méregteleníti a szervezetet.
4. A bőrbetegségek enyhítésében is kiváló, így bátran alkalmazzuk pattanások, ekcéma, pikkelysömör, égési sérülések esetén. Egy tiszta gézre tegyünk rá 50 csepp tinktúrát, és azzal borogassuk a reumás, ödémás végtagokat.
5. Az asztmában szenvedőkön is segít. 20 csepp tinktúrát oldjunk fel kevés vízben, ezt kell meginni naponta 3-szor, 3 héten keresztül, utána pedig 3 hét szünetet kell tartani.
6. Szánk higiéniáját is megőrizhetjük, hiszen ha rendszeresen kasvirág teát kortyolgatunk, megelőzzük a fogínygyulladást, a fogszuvasodást, vagy a fekélyek kialakulását.
7. Az aranyeres panaszokat is lehet kezelni, ha a végbélnyílásra egy 50 cseppes tinktúrás borogatást helyezzünk. Ülőfürdőt is vehetünk, langyos vízbe 5 evőkanál szárított virágot kell beletenni, majd abba üljünk 10 percen keresztül.
8. A nemi betegségek, főként a candida és a herpesz kezelésében is segít.
9. Kemoterápiás kezelés után erősíti az immunrendszert, így érdemes a betegnek kasvirág teát kortyolni.
10. Rákellenes hatása is van, csökkenti a tumornövekedést.