A Hertfordshire-i Egyetem kutatása szerint a depresszióban szenvedők pontosabban meg tudják becsülni az időt, mint egészséges társaik.
A hangulatzavaros emberek sok esetben eltorzítják a tényeket, reménytelennek, tehetetlennek, haszontalannak érzik magukat. Számukra úgy tűnik, hogy lassabban telik az idő, pedig valójában arról van szó, hogy pontosabban képesek érzékelni a valóságot, mint azok, akik kiegyensúlyozottak és boldogok – állítja a kutatás.
A kísérletben résztvevőknek kettő és hatvanöt másodperc közötti időtartamokat kellett megbecsülniük, majd saját időtartamokat is létre kellett hozniuk. A kiegyensúlyozott személyek túl magas becsléseket adtak, a saját intervallumokat pedig alábecsülték, viszont az enyhén depressziós alanyok becslései mindkét esetben pontosnak bizonyultak.
A kutatók szerint ennek oka, hogy az enyhén depressziós emberek inkább az időre, mint a külső befolyásoló tényezőkre összpontosítanak. Ez nem más, mint a gondolkodás tisztasága, vagyis a depresszív realizmus. Diana Kornbrot, a kutatásban résztvevő professzor szerint az eredmények segíthetnek a depressziós betegek kezelésének fejlesztésében, és pozitív hatással lehet a tudatosságon alapuló depresszió elleni terápiákra is