Erdély egyik legcsodálatosabb földrajzi képződménye a Békási-szoros.
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről
A Keleti-Kárpátok vonulatában rejtőzködő szurdokvölgy igazi természeti kincs, a látványától pedig nem szégyen, ha még ma is elakad a lélegzetünk. A Békás-patak és annak mellékvizei utat törtek a mészkőben, így született meg a keskeny hasadék, melyet égig érő sziklák vesznek körül, csodás kilátással.
Jelenleg a Békási-szoros és Nagyhagymás Nemzeti Park része, 1971-től pedig védett terület. Az első autóút, mely átvezetett a szoroson, 1910-ben épült, Gyergyószentmiklós irányából. A szakaszt 1937-ben bocsájtották közhasználatra. Azóta emberek milliói gyönyörködnek e fantasztikus látványban – de közülünk ki tudja, hogyan nézett ki a Békás-szoros úgy hat évtizeddel korábban?
A ’60-as, ’70-es évek táján, egy amerikai turista látogatott Erdélybe, az utazása során pedig valósággal beleszeretett ebbe a tartományba. Harrison Forman akkor rengeteg pillanatképpel örökítette meg az élményeit, emberekről, városokról és helyekről, melyeket felkeresett.
Az amerikai természetesen a Békási-szoroshoz is ellátogatott, a fényképeit pedig nemrégiben egy közösségi oldal publikálta.
Forman egyébként 1904 és 1978 között élt, közismert amerikai újságíró és fényképész volt, aki rendszeresen cikkezett a The New York Times napilapnak és a National Geographic magazinnak. A második világháború idején, Forman Kínából tudósított, és interjút is készített az egykori kínai kommunista vezetővel, Mao Zedonggal.
A fényképeit, melyeket naplók formájában rendszerezett – így az erdélyi gyűjteményét is –, az American Georgaphical Society könyvtár archívumában őrzik, a Wisnonsini Egyetemen.