Az állati és emberi szervezetek a testük felépítéséhez és karbantartásához, valamint a különböző működéseik energiaigényének fedezésére szolgáló anyagokat (tápanyagok, víz) a külvilágból veszik fel. Az anyagok felvételére és feldolgozására szolgál az emésztőrendszer.
Az emésztőrendszer a tápanyagoknak a környezetből való felvételére és az állati szervezet számára hasznos anyagainak emésztésére szolgáló szervrendszer. A modern ember életvitele – nagy mennyiségeket eszünk, rövid idő alatt, stresszes tevékenységek – nem minden esetben hagy elegendő időt és energiát az emésztőrendszernek arra, hogy optimális módon dolgozza fel a bevitt élelmiszermennyiséget.
A gyomorban igen nagy koncentrációban jelen van a sósav, ami 0,9-1,5 közötti pH-értéket hoz létre. Ez a sósavat elválasztó sejtekre nehéz feladatot tesz, hiszen a gyomor üregének belseje felé kell további ionokat szállítani, ahol már amúgy is nagy koncentrációban van belőlük. A feladatot a sejtek ionpumpák segítségével oldják meg. Ezen funkciók hiányában nő a kockázata az anémia, a pajzsmirigy betegség, a csontritkulás és az autoimmun betegség kialakulásának.
A kevés gyomorsav tünetei a legtöbb esetben teljesen megegyeznek, hisz mindkettő az emésztés következtében jelentkezik. A kevés gyomorsav problémája nem túl gyakori, mivel a lakosság egészségtelen, savas táplálkozása miatt többnyire a gyomorsav túltermelés szokott inkább problémát jelenteni. A kevés gyomorsav tünetei az esetek többségében nem súlyosak, sokkal inkább kellemetlenek.
A kevés gyomorsav miatt nehezebben bomlanak le az ételek, ez komoly hascsikarást, gyomorfájdalmat, felfúvódást, felpuffadást és gyomorrontásra emlékeztető panaszokat eredményezhet.
További tünetek: a gyomorégés, a hirtelen kialakuló ételallergia, az állandó hányinger, a végbélnyílás viszketése, hosszabb távon a vitaminhiány, az ebből fakadó köröm- és hajgyengeség, a bőrbetegségek, rossz szájszag, a főként fehérjetartalmú ételekkel kapcsolatos emésztési zavar, felső hasi fájdalom, székrekedés. A gyomorsav termelést a stressz is akadályozhatja, ezért lóhalálában vagy stresszes állapotban enni nem tanácsos.
Mit tehetünk? Túl kevés gyomorsav esetén megoldást jelenthet a betain-hidrokloridot tartalmazó emésztőenzim-táplálékkiegészítő, amelyhez vegyünk be legalább 15 mg cinket könnyen emészthető formában, amilyen cink-citrát, valamint fehérjebontó enzimet, pepszint.
A pepszin az oldható fermentumok közé tartozó anyag, amely a gyomor nyálkahártyájában termelődik, és így a gyomornedvnek állandó alkotórésze. A pepszin a gyomornedv sósavával együtt az emésztésben igen fontos szerepet játszik, amennyiben a fehérjeféléket és a enyvnemű anyagokat oldható peptonokká alakítja át. A keserű, szélhajtó növények hozzájárulnak a savtermeléshez, ezzel egyidőben létfontosságú tápanyagokkal látják el az emésztőrendszert. Ilyen növények a gyömbér gyökér, tárnics gyökér, borsmenta levél, kardamom mag, édeskömény, piros cayenne bors, bojtorjángyökér, gyermekláncfű gyökér. Egy másik hatékony megoldás, hogy étkezés előtt félórával megiszunk egy féldeci citromlevet, vagy almaecetet.