HolotropikumAlternatív gyógyászatHogyan gyűjtsd helyesen a gyógynövényeket? Hasznos tippek gyógyszerészektől

Hogyan gyűjtsd helyesen a gyógynövényeket? Hasznos tippek gyógyszerészektől

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon és a Google Hírek-en!

Eljött az ideje a gyógynövény-tartalékaink újratöltésére. A mező ontja magából az illatosabbnál illatosabb gyógyfüveket, ám ahhoz, hogy a maximális hatóanyagot nyerd ki belőlük, és jövőre is újrahajtsanak, jó lesz figyelembe venned néhány hasznos tanácsot – a gyógyszerészek ajánlásával.

Ezeket a szabályokat kell betartanod

Amennyiben csak néhány szál gyógynövényt látsz egy kupacban, ne szedd le, mert azzal meggátolod a szaporodását és a továbbfejlődését. Fontos, hogy ne légy kapzsi, ne akard az összeset begyűjteni, mindössze annyit, amennyire szükséged lehet.

Legjobb, ha 15 óra előtt és napos időben szeded le a gyógyfüveket ahhoz, hogy megőrizzék gyógyító hatásukat. Szárítsd őket azonnal, tiszta papíron, minél sötétebb helyen, tehát semmiképp sem napsütésben. Továbbá, a szakemberek nem ajánlják a gyógynövények megmosását szárítás előtt, mert ezzel romlik a minőségük.

Hol találod és hogyan alkalmazd a gyógyfüveket?

Mezei zsurló, Equisetum arvense

ezőkön, hegyvidéki lankákon él, nedves talajon és magas fű között. A növény tövét kell begyűjteni. Kiváló hatást fejt ki mandulagyulladás, fogínygyulladás esetén, de javasolt arthritisz, prosztata bántalmak, reumás panaszok, vesekrízis, depresszió, aranyér, gyengeség, emlő- és vastagbélrák, női betegségek, vesekő, bőrkiütések, légúti bántalmak, asztma, gyomorgörcsök esetén is.

Belsőleg teaként használd: egy csésze forró vízben 2 teáskanál gyógyfüvet áztass 15-20 percig. Napi 3 csésze tea fogyasztása ajánlott. Külsőleg: 100 gramm növényt áztass be forró vízbe 1 órán át, a kapott oldatot öntsd a fürdővízedhez.

Citromfű, Melissa officinalis

Szabadon a száraz, köves helyeken, tölgyerdőkben, mezőkön él, ám leggyakrabban a kiskertekben termesztve fordul elő. Altató, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatású, ezért széles körben használják elsősorban álmatlanságra, emésztőrendszeri zavarokra, görcsökre (ellazítja a gyomor, a belek és a méh izomzatát), szélhajtóként és természetes nyugtatóként. Nemrégiben kiderült, kiváló vírusölő herpesz ellen.

Belsőleg teaként alkalmazzák: egy csésze forró vízhez 1-2 teáskanál szárított füvet kell adni. Naponta két csésze tea ajánlott, lefekvés előtt pedig még egy, mézzel édesítve.

Cickafark, Achillea millefolium

Mezőkön, lankákon él, napos és árnyékos helyeken egyaránt. A virágját kell begyűjteni, kb 10 centiméteres szárral. Természetes lázcsillapító, csökkenti a vérnyomást, erősíti a véredényeket, elősegíti az emésztést. Gyulladáscsökkentő és fertőzésgátló hatású. Felgyorsítja a sebgyógyulást. Gyomorhurut, nátha és megfázás, mandulagyulladás, hasmenés, belső vérzés, aranyér, bélirritáció, menstruációs zavarok esetén ajánlott. Tilos a használata terhesség és szoptatás idején.

Belsőleg teaként használják: 1-2 teáskanál szárított cickafarkot 1 csésze forró vízben 10-15 percig hagyjunk ázni. Napi 3 csésze tea fogyasztása javasolt. Magas láz esetén óránként 1 csésze tea elkortyolása ajánlott.

Vérehulló fecskefű, Chelidonium majus

Homokos talajon, erdőkben, bokrok, kerítések tövében, romok közelében nő, mező- és hegyvidéken. A töve, levelei és virága egyaránt gyűjthető. A benne lévő alkaloidok miatt enyhén altató, kábító hatású. A teje epehajtó, krónikus májproblémák és cirrózis esetén alkalmazható. Továbbá szemölcsökre kenve, leszárítja azokat.

Belsőleg tea formájában használható: 2 teáskanál szárított növényt 1 csésze forró vízbe áztatunk, és a nap folyamán kortyonként elfogyasztjuk. A maximális dózis 1 gramm növény/nap. Külsőleg: 7 napon át kenjük a friss tejet szemölcsre, tyúkszemre.

Legfrissebb

Hirdetés

Aktuális kedvencek

Ez is tetszeni fog

Kapcsolódó cikkek