Sok háziasszony rémálma az ablaktisztítás, nem beszélve a függönyök fehérítéséről! Az üvegről lemosni a szennyeződést nem akkora feladat, mint megbirkózni az anyagba beivódott por és kosz eltávolításával.
Télen a fűtés, nyáron az erős napfény „kínozza” a függönyeinket, és az egykori hófehér tüllből, hiába mossuk és fehérítjük, általában fakó szürke marad – mostanáig. Létezik ugyanis egy tisztítási módszer, ami bizonyítottan újjá varázsolja a még a legrondább függönyöket is.
Egy függönyárus árulta el a titkot, miként fehérítik ők a besárgult anyagokat. Ezzel a módszerrel még a legmakacsabb napégette foltok is eltávolíthatók, a tüll pedig sokáig hófehér és illatos marad.
Meglepő módon, nem egy bizonyos márkás tisztítószer vagy csodaoldat a megmentő, ami egy vagyonba kerül, hanem csupán 3 alapanyag szükséges hozzá, ami ráadásul minden háztartásban fellelhető: folyékony mosószappan + szódabikarbóna + textilfehérítő.
Így varázsold újjá a megfakult függönyöket
A folyamat két lépésre oszlik.
Első lépésként készítsd el az oldatot úgy, hogy a vízhez egyenlő arányban keverj mosószappant és szódabikarbónát (például egy mérőpohár segítségével adagolj 100 ml szappant és 100 gr szódaport). Vizet csak annyit mérj ki, amennyi éppen csak ellepi a tisztítani kívánt anyagot.
Áztasd benne a függönyöket körülbelül fél napig. Csak időnként kell átforgatni benne a tüllt. Nagyjából félóra elteltével láthatóvá válik a változás, a szennyeződés leválik, és megkezdődik a tisztulási folyamat.
Az áztatási idő lejártával a függönyöket bő vízben, többször is tisztáljuk ki. Habzani fognak, ezért addig érdemes öblíteni, míg nem marad nyoma a szappannak. Máskülönben a mosógépbe téve ki fog jönni a hab.
Második lépésként, futtasd át a tüllöket a szokásos mosási cikluson, mosószer és fehérítő hozzáadásával. A mosási hőmérsékletnek 60°C-nak kell lennie.
Bár ez a fehérítési folyamat majdnem egy egész napot vesz igénybe, megéri időt szánni rá. A végeredmény valóban makulátlan függönyöket jelent.
A munka nehezét ráadásul a tisztítószerek és a mosógép végzi, egyedül az öblítés az, amit nekünk kell megtennünk. És amíg ázik az anyag, azt az időt is kihasználhatjuk arra, hogy kényelmesen megtisztítjuk az ablakainkat.