HolotropikumHIV vírussal kezelték a rákbeteg kislányt

HIV vírussal kezelték a rákbeteg kislányt

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Óriási áttörés a rák elleni harcban, a HIV-vírust fegyverként használták az Amerikai Egyesült Államokban, az elrákosodott sejtek ellen.

A Pennsylvaniai Abramson Cancer Center Egyetemje és a Perelman School of Medicine kutatói tudatták, hogy a kezelés kezdetétől tartós tünetmentességet sikerült elérni krónikus limofid leukémiában szenvedők egy kisebb kísérleti csoportjában, akiket saját T-sejtjeik és genetikailag módosított HIV-vírus kombinációjának változatával kezeltek.

emma-betegen
Emma a kezelés előtt

Tudtad a rákkal kapcsolatban?

Egyik meghatározó jellemzője a ráknak a kóros sejtek gyors (általában) szaporodása, amelyek túlnövik megszokott határaikat, a szomszédos ép szövetekkel összekapcsolódnak, megtámadják a közeli testrészeket és átterjednek más szervekre. Ezt a folyamatot nevezik metasztázisnak, amely egyben a halálozás fő oka.

• Az Egészségügyi Világszervezet (World Healt Organization) hivatalos adatai szerint, a rák a halálozás vezető oka világszerte.
• 2013 Június végére a rák-okozta halálozás várhatóan átlépi a 4 millió főt. Magyarország Európában első helyen van a rák okozta halálozásban.

Hogyan alakul ki leukémia?

A leukémia, más néven vérrák vagy fehérvérűség, a rákos megbetegedések azon formája, amelyet a vérképzőszervek (csontvelő és nyirokcsomók) rosszindulatú daganatos betegségétől származik. E megbetegedést a kóros fehérvérsejtek, általában nagy számú, véráramba jutása követi. Attól függően, hogy az elsődleges daganat a csontvelőből vagy a nyirokcsomókból indul ki, beszélhetünk mieloid és limfoid leukémiáról.

Hogyan használható a HIV vírus?

Mint kiderül, a HIV egy nagyon kézenfekvő módja az emberi sejtek átírásának, hogy azt csináljanak amit szeretnénk, és ez új eljárás esetében, arra programozták a tudósok, hogy B-sejteket támadjanak, amelyek rosszindulatúakká válnak a leukémia esetében.

Egy tucatnyi ember vett részt eddig az úttörő kezelésen, heten remekül reagáltak, hárman közülük teljes remissziót mutattak, de mivel ez nem mindenkire volt érvényes, a kutatók próbálnak rájönni, miért működik egyes embereknél és miért nem másoknál.

Egyike a programban részvevőknek a 6 éves Emma Whitehead.

Emma leukémiája legyőzhetetlennek tűnt, amikor már másodjára is visszatért. Kezelési választékból elfogyva, utolsó hazárdjátékként, 2012 áprilisában az AIDS-t okozó HIV vírus mellett választott családjával, mint gyógyszer.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=h6SzI2ZfPd4

Az orvosok Emma több millió immunválaszért felelős sejtjeit vették ki, majd egy genetikailag módosított HIV vírust használtak –amely könnyedén be tud kerülni az ember immunrendszerében -, hogy megváltoztassák e sejteket igazi rák harcosoknak.

Amikor Emma sejtjei visszakerültek testében, pár héten belül, teljesen elpusztították a rákot. Minden olyan dolog, amely a HIV-vírust képessé teszi betegséget okozni, el lett távolítva ez adott vírusból, így egyetlen célja, hogy egy gént vigyen a sejtben.

A gyógykezelés viszont kiirtsa az immunrendszer egy részét, így a kislánynak gyógyszerre van szüksége, hetente egyszer, a fertőzések megelőzésére.

„Tonnányi energiával rendelkezik, remekül van most. Ez a kezelés egy csoda volt.” nyilatkozták örömtelien szülei a gyógykezelést követően nyolc hónappal.

Emma már jól van és ismét örül az életnek
Emma már jól van és ismét örül az életnek

Sorozatgyilkosok a T-sejtek?

A T-limfociták, vagy T-sejtek, a csecsemőmirigyben érnek és termelődnek (valamint fiatal korban a vörös csontvelőben is képződnek) és az immunválaszért felelős sejtek.

„Az ön-replikáció széleskörű kapacitása mellett, a bejuttatott T-sejtek sorozatgyilkosok. Átlagban, minden bejuttatott T-sejt több ezer tumor-sejt gyilkolásához vezetett – és összességében, legalább két kiló tumort pusztítottak el mindegyik betegben.” – mondja az egyetemi professzor és főszerkesztő Dr. June Carl.

A kutatók eddigi szűk pénzügyi támogatásuk hátráltatta őket a teljesebb körű munkák végzésében, viszont az elért eredmények hallatára ez mind megváltozott. A rákos betegségek többi fajtáira is ígérték, hogy átirányulnak, azt remélve sikerül hasonló eredményeket elérni.

Hegedüs Csaba J.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek