KuriózumHa megszakítás nélkül nézünk 10 percig valaki szemébe, módosulhat a tudatállapotunk

Ha megszakítás nélkül nézünk 10 percig valaki szemébe, módosulhat a tudatállapotunk

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Bár valószínűleg nem sokat hallottál még erről, egy tanulmány azt sugallja, hogy ha hosszabb ideig intenzíven nézünk a saját szemünkbe (egy tükör segítségével), vagy mások szemébe, módosulhat a tudatállapotunk, ha csak pillanatokra is. Persze, ez kissé furcsának tűnhet, de van mögötte tudományos magyarázat.

Néhány évvel ezelőtt Giovanni Caputo, az Urbinói Egyetem kutatója jutott erre a felismerésre. Caputo fiatal, egészséges embereket gyűjtött a kísérletéhez, és párokba osztotta őket. Ezeknek a pároknak az volt a feladata, hogy gyenge megvilágítás mellett 10 percig egymás szemébe nézzenek. Bár úgy gondolhatnánk, hogy 10 percig bámulni valakit rendkívül unalmas lehet, a résztvevők érdekes hatásokat tapasztaltak.

Miután letelt a 10 perc, a résztvevőket felkérték, hogy töltsenek ki egy kérdőívet, ezek eredményeit a Psychiatric Research szakfolyóiratban publikálták. A kérdések arra vonatkoztak, hogy mit tapasztaltak a kísérlet során, és, hogy észleltek-e valami szokatlant. Az eredmények alapján a résztvevők legalább 90%-a azt látta, hogy partnere arca deformálódott, és körülbelül 75%-uk szörnyalakokat látott.

A tanulmány rövid összefoglalása:

20 egészséges fiatal vett részt a kísérletben, akik párokba rendeződve, gyenge megvilágítás mellett, 10 percig bámultak egymás szemébe. Az eredmények disszociatív tüneteket, diszmorf arcfelismerést és hallucinációk megjelenését mutatták.

Az emberi tekintet számára elmosódó arcokra mindenki a saját belső tudattalan világából vetített ki valamit. A jelenség magyarázata a következő lehet: A furcsa képek megjelenhettek akkor, amikor az agy vissza akart térni a valóságba, és értelmezni akarta a képet, a hosszas ingermegvonás után.

Disszociációnak nevezzük azt az érzést, amikor az egyén nincs kapcsolatban a saját testével, vagy esetenként az idővel és a térrel. A kísérlet során a disszociatív tünetek és a furcsa (diszmorf) arcfelismerések összefüggésben voltak egymással, ez a troxler-hatáshoz hasonlít (amikor hosszú ideig nézünk egy adott pontra, a kép elmosódhat, elhalványulhat).

Természetesen számos kutatásra van szükség ezen a területen, de ez nagyszerű kezdet. Bámultál már valamit, vagy valakit olyan hosszú ideig, hogy az befolyásolta volna a tudatállapotodat? Ha szeretnéd te is megtapasztalni ezt az érzést, keress valakit, aki hajlandó farkasszemet nézni veled, vagy teremts szemkontaktust saját magaddal egy tükörben.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek