Ha ezekben a betegségekben szenvedsz, akkor többé nem szabad disznóbőrt fogyasztanod!
Javában zajlanak a vidéki disznóvágások, amikor a szalmával perzselt bőrt előszeretettel rágják, harapják az emberek, és a gyerkőcök. Azonban aki odafigyel az alakjára, annak nem szabad túlzásba vinnie a disznóbőr majszolását, mivel az említett finomság kalóriában igen gazdag.
Lássuk, mi van 100 g a friss disznóbőrben!
- 563 kalória;
- 35 g zsír;
- 63 g fehérje;
- 3 g nátrium;
- 80 g kálium;
- és kevesebb, mint 0,5 g szénhidrát;
Ha mégis szeretnél több bőrt enni, akkor ajánlott az aljáról lekaparni a zsírréteget, mert így jóval kevesebb kalóriát viszel be a szervezetedbe.
Ha mértékkel fogyasztasz disznóbőrt, akkor az jót tehet a szívműködésednek, mivel oleinsavat tartalmaz, ami egy egészséges telítetlen zsírsav, amely az olívaolajban is megtalálható. És mivel kevés benne a szénhidrát, ezért a vércukorszintet sem emeli meg, magyarán a diabéteszes személyek is fogyaszthatják a sertés bőrét.
Meg kell említeni még a bőr kollagén tartalmát, amely segít megőrizni a bőr, az ízületek rugalmasságát, ezért időnként nem árt egy kevés bőrt megenni, ha szebb szeretnél lenni.
De kinek nem tanácsos disznóbőrt fogyasztani?
Nem ajánlott azoknak a személyeknek disznóbőrt enni, akiknek magas a rossz koleszterinszintjük, és/vagy magas vérnyomásban is szenvednek.
Azok se fogyasszanak disznóbőrt, akiknek valamilyen emésztési problémájuk van, mivel a bőr eléggé nehezen emészthető, így akár görcsöket, székrekedést és hányingert is előidézhet. Az üzletekben kapható bőrt nem ajánlott megenni, mivel nátrium-glutamáttal kezelik, ami egy hatásos ízfokozó, de olyan mellékhatásokat okozhat, mint a fejfájás, elhízás, emésztési és májproblémák.