A különböző növényi teák ízletesek és egészségesek. Minden teafajtának megvan a maga gyógyító hatása.
Teafajták összetétel szerint!
Gyógyteák: az ilyen teák több növény keverékét is magukban foglalhatják. Ezek általában olyan növények, amelyeket egy adott céllal kevernek össze. Idetartoznak például a húgyúti problémákra vagy az emésztési zavarokra összeállított készítmények.
Aromás teák: ezeket különböző aromás növényekből készíthetjük el. Nem egyetlen meghatározott hatást fejtenek ki a szervezetre, ezért nem kell különösebben odafigyelnünk az adagokra. Összetevőjük lehet csupán egyetlen növény (például menta, vagy kamilla), vagy 2-3 növény, amelyek jól harmonizálnak egymással.
Teafajták a szervezetre gyakorolt hatásuk szerint
Élénkítő hatású teák: ezeket leginkább reggel érdemes fogyasztani. Élénkítik a szervezetet, és ellátnak energiával. Egy ilyen készítmény tartalmazhat például angyalgyökeret, citromot, illatos varjúhájat, eperlevelet.
Nyugtató hatásúak: ezeket éppen ellenkezőleg, este, lefekvés előtt ajánlott fogyasztani, mert ellazítanak, és csökkentik az idegi alapú feszültséget. Ide tartozik például a menta, a közönséges orbáncfű, a galagonya és a kamilla.
Vitaminizáló teák: ezeket különösen télen és tavasszal ajánlott fogyasztani, hogy pótoljuk a hiányzó vitaminokat és ásványi anyagokat. Ezekkel akár a vírusellenes kezeléseket is kiegészíthetjük. Ide tartozik a csipkebogyó, a homoktövis, az erdei szamóca, az áfonya és a csalán is.
Erősítő teák: ezeknek is hasonló hatásuk van, mint a vitaminizáló teáknak. Megerősítik az immunrendszert, és felveszik a harcot a fertőzésekkel. Ide tartozik a csipkebogyó, a homoktövis, a citrom, a közönséges orbáncfű és a kakukkfű.
Fogyasztó teák: ezeknek vízhajtó és hashajtó hatása lehet, ugyanakkor hatással lehetnek az étvágyunkra is. Erre a célra készíthetünk teát például nyírfalevélből, berkenyéből, mentából, vagy közönséges kutyabengéből.
Ellenjavallatok
Ne feledd, hogy a gyógynövényteák is orvosságnak számítanak, ezért léteznek bizonyos ellenjavallatok. Például terhesség alatt nem szabad oregánót, csalánt és kakukkfüvet fogyasztani. Magas vérnyomás esetén nem javasolt a közönséges orbáncfű, emésztőrendszeri panaszok esetén pedig a berkenye tea fogyasztása. Ha valamilyen krónikus betegségben szenvedsz, mindenképpen konzultálj orvossal, mielőtt természetes gyógyszerekkel kezelnéd magad.
Kompatibilitás
Amikor különböző gyógynövényeket kombinálsz egy tea elkészítéséhez, nem árt, ha tudod, hogy nem mindegyik növény kompatibilis egymással. Például a mentát és a kamillát nem lehet csalánnal és berkenyével párosítani, mert különböző hatással vannak a gyomorsavtermelésre. Ugyanakkor az orbáncfüvet és a galagonyát sem lehet kombinálni, mivel különböző hatásuk van a vérnyomásra.
Sok növény rendkívül jól kombinálható fekete teával. Például a menta, citromfű, kakukkfű és a citrom is egyedi ízt adhatnak ennek az italnak. Mindegyik kompozíciónak megvan a maga előnye. A citromos teának nyugtató hatása van, a kakukkfüves tea pedig átmelegít.