Körülbelül egy évtizeddel korábban kevesen szenteltek figyelmet a gluténnak, és legalább ennyire nehéz is volt elkerülni a táplálkozásban. Manapság azonban a hírességek gluténmentes diétája nagy port kavart a világban, és sokak figyelmét felkeltette.

Gwyneth Paltrow, Victoria Beckham és Rachel Weisz csupán néhány a nagy nevek közül, akik a gluténmentes táplálkozásra esküsznek, és azt állítják, ez tartja őket formában és segíti őket abban, hogy energikusak legyenek.
Sokak azonban minderre rákényszerülnek, egészségügyi problémáik miatt…
Mi a glutén?
Az a „valami”, ami a kenyeret lágyabbá, a pizzalapot rugalmasabbá, a szószokat krémesebbé teszi. Ezért is szeretjük sokan anélkül, hogy észrevennénk. Valójában nem más, mint egy fehérje, amely a gabonafélékben található meg – a búzában, rozsban, árpában, zabban.
A lisztérzékenyek számára azonban a glutén már nem azt a plusz-összetevőt jelenti az ételben, hanem inkább azt a tényezőt, amely veszélybe sodorhatja az egészségüket és ezáltal az életüket.
A glutén-allergia a vékonybélben végbemenő autoimmun reakció. Amint a szervezet felfedezi a táplálékban a glutént, az allergia hatására olyan védőréteget képez a bélfalakon, amely meggátolja a tápanyag felszívódását. Az eredmény? Emésztési zavarok és táplálkozási hiányosságok. Azaz vitaminhiány, testsúlyvesztés, hasmenés, székrekedés, gyomorgörcsök, hasi fájdalom, fáradékonyság, legyengülés. Éppen ezért olyan fontosak a glutén-mentes étkezések azok számára, akik ebben a betegségben szenvednek.
Nemcsak a glutén-allergia a fontos. Léteznek ugyanis olyan emberek, akik csak bizonyos mértékben érzékenyek erre a fehérjére, így a szervezetükben nem megy végbe az önvédekezési folyamat, viszont a mellékhatások attól még számukra is kellemetlenséget okozhatnak.
Hogyan fest a glutént nem tartalmazó étrend?
Valamennyi terméknek, amely búzát, árpát, zabot, rozst és azok származékait tartalmazza, nincs mit keresnie a lisztérzékenyek tányérán. Így esnek a listáról a gabonamalátából készülő termékek – a sör is, a kenyér, a tésztafélék, sütemények, piskóták, kekszek, szószok vagy instant levesek.
De mi marad ezen finomságok közül egy glutén-allergiásnak? Nem más, mint a rizs, kukorica, burgonya, hajdina. A krumpli, illetve a rizsből és a kukoricából készült liszt pótolhatja a gabonalisztet, a sütemények terén pedig léteznek ízletes receptek, melyek nem igényelnek egy gramm lisztet sem.
Mindezek mellett korlátlan mennyiségben és típusban fogyasztható a gyümölcs, a zöldség, és a tejtermékek és a (nem feldolgozott) húsfélék is biztonságosak. Azonban fontos, hogy sose feledkezzünk meg a címke elolvasásáról, így valószínűleg sokkal több lehetőségre is bukkanhatunk, de fokozottabb biztonságra is teszünk szert az összetevők terén.
Gluténmentes diéta: hóbort vagy kényszer
Amennyiben valóban érzékeny vagy a gluténra, a megszorítások kötelezőek. Viszont ha csak egy kúrát szeretnél tartani, nem lesz könnyű dolgod. Habár első pillantásra úgy tűnik, csupán a kenyeret és a tésztaféléket kell nélkülöznöd, ez a fajta diéta tulajdonképpen sokkal több annál – nem a szénhidrátszegény kúra újrafejlesztése!
A glutén ugyanis az az összetevő, amely az ételt ízletesebbé és tartalmasabbá, összeállóbbá teszi, a salátaöntetektől egészen a szószokig. Ezért nem biztos, hogy szükséges lesz radikálisan kizárnod ezt a fehérjét az életedből – csupán egy fogyókúra kedvéért. Azon kívül, hogy kínozod magad azzal, hogy megtaláld a glutén helyettesítőit, végül táplálkozási hiányosságokkal is számolhatsz, ha a szervezetednek valójában nincs szüksége arra, hogy megvond tőle a glutént.
„Glutén nélkül” nem feltétlenül egyenlő az „egészségessel”. Főként azért, mert ezzel a kúrával megvonod magad a B-vitaminoktól, vastól és gabonarostoktól. Ugyanakkor a „glutén nélkül” nem jelenti feltétlenül azt sem, hogy „kevesebb kalória”, ugyanis az élelmiszergyártók sokszor használnak cukrokat és zsírokat a gluténmentes termékek előállítására, annak érdekében, hogy kellemesebbé tegyék azok ízét.