2019 legtutibb étrendje nem más, mint a mediterrán étrend, hiszen számtalan orvos támasztotta alá a diéta előnyeit. Mint tudjuk, a mediterrán éghajlaton élők étrendje rendkívül dús zöldségekben illetve gyümölcsökben, ám most mégsem erre fókuszálunk, hanem a mediterrán gasztronómia egyik szuper kajájára, a feta sajtra!
A feta sajt egy fehér, krémes lágy sajt, amely nagyon gazdag tápanyagokban és kiváló kalciumforrás is egyben. Számtalan felhasználási módját ismerjük: tálalhatjuk önmagában előételként, vagy akár valaminek a töltelékeként, de akár desszertek elkészítéséhez is felhasználhatjuk.
Az eredeti feta sajt Görögországból származik, létezik tehén- illetve kecske- vagy juhtejből készített változata is. Az utóbbiaknak sokkal markánsabb az íze, míg a tehéntejből készült feta lágyabb íz harmóniát ígér.
Egy adagnyi feta sajt (kb. 28 g) a következő kincset érő tápanyagokat tartalmazza:
- csupán 74 kalória;
- 6 g zsír;
- 260 µg nátrium;
- 1,2 g szénhidrát;
- 4 g fehérje;
- 1 g cukor;
- 0,2 µg riboflavin/B2-vitamin;
- 140 µg kalcium;
- 94 µg foszfor;
- 0,1 µg B6-vitamin;
- 4,2 µg szelén;
De ne csak számokban beszéljünk a feta jó tulajdonságairól, hanem nézzük konkrétan, milyen hatással lehet fogyasztása az egészségünkre!
Magas kalciumtartalma révén erősíti a csontokat és csökkenti a csontritkulás kialakulásának kockázatát.
Mivel „nyers sajtról” beszélünk ezért magad probiotikum tartalma elősegíti a gyomor és a bélrendszer megfelelő működését, kiválóan kezeli a hasmenéses panaszokat. Ezek mellett a húgyúti és a hüvelyi fertőzések kellemetlenségeit is képes enyhíteni.
A vérszegénységre is segítséget jelenthet mivel gazdag B12-vitaminban. B2-vitamintartalma enyhíti a fejfájást és a migrénes panaszokat.
Ugye te is kedvet kaptál ehhez a hófehér finomsághoz?