A természetes szörpöket, szirupokat termikus eljárással, macerálással vagy hideg sajtolással nyerik ki különböző gyümölcsökből, növényekből, cukor vagy méz hozzáadásával – a módszer lényege, hogy minél több tápanyagot, ásványi anyagot, vitamint megőrizzünk, ugyanakkor az ízek és illatok is megmaradjanak.
A természetes szörpök ásványvízzel vagy akár egyszerű csapvízzel is fogyaszthatók, de akár önmagukban is, étkezés előtt 2-3 kanállal, attól függően, hogy milyen terápiás tulajdonságai vannak az adott gyümölcsnek vagy növénynek.
Fenyőrügy szörp
A fenyőrügy rengeteg vitamint és ásványi anyagot valamint illóolajat tartalmaz:
• C-vitamin – erős antioxidáns, nélkülözhetetlen az emberi szervezet egészségéhez
• Gyanta – légúti megbetegedéseknél balzsamos hatású, ugyanakkor serkenti a veseműködést
• Illóolajok – fertőtlenítő, köptető, légúti és húgyúti tisztító hatásuk van
• Cserzőanyagok – enyhítik a fájdalmat és az irritációt
• Flavonoidok – olyan vegyületek, amelyek élénk színt adnak a növényeknek, és jótékony hatással vannak a szervezetre
• Pinitol – ez egy elsősorban fenyőrügyben megtalálható különleges anyag.
Az egészségre gyakorolt jótékony hatások
A fenyőrügy szirup fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, vizelethajtó, tisztító, méregtelenítő tulajdonságokkal rendelkezik, erősíti az immunrendszert, tonizáló és revitalizáló, légúti fertőtlenítő hatású, számos légúti betegség kezelésére javallott – csillapítja a köhögést, enyhíti a láz, az influenza tüneteit, de hörghurut vagy garatgyulladás esetén is hasznos lehet.
Jótékony hatással van a migrénre, étvágytalanságra, gyomor-bélhurutra, serkenti a veseműködést, hasznos lehet vesebetegségek esetén.

Elkészítése
A fenyőrügy szirup gyógyszertárakban vagy natúr boltokban is beszerezhető, de akár házilag is elkészíthető – a rügyeket május-júniusban kell begyűjteni, amikor még friss, világoszöld színűek, olyan területeken, ahol nincs nagy levegőszennyezés.
A szörp elkészítéséhez körülbelül két marék fenyőrügyre van szükség, amit vegyes virágmézzel keverhetünk. Először helyezzünk egy réteg rügyet az üvegbe, tegyünk rá 2-3 evőkanál mézet, majd jöhet egy újabb réteg rügy, és ismét néhány kanál méz – figyeljünk rá, hogy a méz teljesen ellepje a fenyőrügyeket. Hagyjuk állni 2-3 hétig, majd szűrjük le, és tároljuk jól záró üvegekben, száraz, hűvös helyen.
De más módszerrel is próbálkozhatunk, ha méz helyett cukorral szeretnénk elkészíteni a szirupot. Ebben az esetben a rügyeket rétegezzük barna cukorral – figyeljünk rá, hogy az utolsó réteg cukor legyen. Hagyjuk állni 10-14 napig, amíg a cukor elolvad – időnként rázzuk fel az üveget. Ezután szűrjük le, és melegítsük fel alacsony lángon – körülbelül 2-3 percet kell forrnia. Töltsük sütőben sterilizált üvegekbe, zárjuk le hermetikusan, majd hagyjuk fokozatosan kihűlni száraz dunsztban. Felnyitás után tároljuk hűtőszekrényben.
Van egy harmadik módszer is: 500 gramm fenyőrügyet töltsünk fel annyi vízzel, ami ellepi, és forraljuk fel lassú lángon, majd fedjük le az edényt, és hagyjuk állni éjszakára. Reggel szűrjük le, adjunk hozzá ugyanannyi cukrot, amennyi az így kapott folyadék mennyisége, és forraljuk fel, amíg a cukor teljesen elolvad.
A szörpöt ezután töltsük sütőben sterilizált, még forró üvegekbe, majd száraz dunsztban hagyjuk teljesen kihűlni egy-két nap alatt. Ha elkészült, naponta 3 evőkanállal fogyasszunk belőle, de vízzel is hígíthatjuk, vagy akár teához is hozzáadhatjuk.
Jótékony hatással van hörghurut, asztma, influenza, szamárköhögés, köhögés, légcsőgyulladás, torokgyulladás esetén. Rendszeres fogyasztása emellett erősíti az immunrendszert, jótékony hatással van az emésztésre, küzd a testi-lelki fáradtság ellen, nyugtatja az idegrendszert, frissítő hatása van.
Fogyasztása cukorbetegeknek nem ajánlott.