Ezek a vérszívó kis ízeltlábúak, amelyek az atkák rokonai, leginkább az emlősök, így az ember vérét kedvelik. Minél több ideig képesek a gazdatest vérét szívni, annál nagyobbra nőnek.
A kullancsok a legtöbb emberből nem váltanak ki viszolygást, mint a pókok, és a kígyók, ettől viszont akár veszélyesebbek is lehetnek, mint az említett két faj. Most, mikor alig várjuk, hogy hétvégén kirándulni menjünk a zöldbe, nem árt az óvatosság, mert könnyen össze szedhetünk egy kullancsot, ezért ha hazaértünk, alaposan vizsgáljuk meg a testünket.
A kullancscsípés tünetei:
- a csípés helyén keletkező vöröses foltok
- a nyak merevsége
- émelygés, szédülés
- fejfájás
- gyengeség érzet
- izom- és ízületi fájdalom
- láz
- a pajzsmirigycsomók begyulladása
Következzen 4 betegség, amelyről aligha hallottunk és a kullancsok terjesztik.
1. Lyme-kór
Ez a bakteriális fertőzés először bőrtüneteket, később idegrendszeri elváltozásokat, izom- és ízületi fájdalmakat okozhat, különösen ha nem kezelik. A tünetek között szerepel az erős fejfájás, láz és az agyduzzanat kialakulása. Az orvosok szerint 10 százalék az esélye annak, hogy a vírus halálos lehet, így ha kullancscsípés után a felsorolt tüneteket érezzük magunkon, azonnal forduljunk szakemberhez.
Ezt már olvastad? 7 dolog, amit a kullancsokról és Lyme-kórról tudni kell
2. Babéziózis
Ez a kullancsok által terjesztett egysejtű parazita leginkább a kutyákat támadja meg. Ilyenkor az eb bágyadt, kedvetlen lesz, nem akar enni, belázasodik, és a vizelete gyakran sötétbarna színűvé válik.
3. Anaplazmózis
Itt is a kutyák, házi kedvencek vannak veszélyben, hiszen a betegség a fehérvérsejtekben okoz kárt. Ilyenkor a kutya belázasodik, kínzó viszketése alakul ki, főleg a szemek környékén. Antibiotikus kezelés szükséges.
Ezt már olvastad? Zseniális trükk, hogy elkerüljük a kullancscsípést!
4. Tularémia, vagy nyúlpestis
Ezt a bakteriális fertőzést is terjesztheti a kullancs, amely leginkább nyulakat, rágcsálókat fertőz meg, amely átterjedhet az emberre is. A kórokozó a lenyúzott bőrökön akár hónapokig elél és fertőzhet is, így fő az óvatosság. A baktérium előbb a nyirokcsomóban, majd a véráramban szaporodik. Tünetei a magas láz, hidegrázás, fejfájás, hasmenés, izom- és ízületi fájdalom.