A körömhámlással viszonylag gyakran lehet találkozni, nők esetében egyenesen apokaliptikus méretű problémát jelent, mivel napjainkban a körömnek inkább esztétikai, semmint anatómiai funkciója van.
A köröm keratinból, egyfajta elszarusodott fehérjéből áll, és hetente 1 mm-t nő. Helyes körömápolással a külső sérülések többnyire megakadályozhatók, a köröm megbetegedései és elváltozásai a legtöbb esetben szervi okokra vezethetők vissza. A körmök egészségét különösen a H-vitamin hiánya befolyásolja.
Lássuk, milyen okai vannak a körömhámlásnak:
– A különböző vegyszereknek, tisztítószereknek való kitettség
– Túlzott nedvesség. Míg a dehidratáció kiszárítja a bőrt és a körmöket, addig a túlzott nedvességtartalomnak ellenkező hatásai lehetnek, és a köröm puhává válhat.
– Cink-, vas-, kalciumhiány, vitaminhiány, esszenciális zsírsavak hiánya
– A körmök a kor előrehaladtával kiszáradnak
– Gombás fertőzések
– Vérkeringési, légzőszervi, vagy pajzsmirigy problémák. Ha a szervezet oxigénszintje alacsony, a körmök törékennyé válnak.
A sérült körmök kezelése: a körmök erősítése elsősorban a változatos táplálkozással lehetséges. Fogyasszunk minél több tojást, májat, csirkét, mogyorót, zabpelyhet, lencsét, karfiolt, teljes kiőrlésű gabonát, zöldséget és gyümölcsöt. Másodsorban kerüljük a vegyszerekkel, kemikáliákkal való közvetlen kapcsolatot, mérsékeljük a körömlakk használatát.
Ha ezek a módszerek nem válnak be, vitaminokat és ásványi anyagokat vigyünk be a szervezetbe. Ez alkalommal mindig forduljunk a háziorvosunkhoz, mivel az egyes vitaminok (A,D, E) túlzott bevitele súlyosbíthatja a tüneteket. Ha ezt követően sem javul a helyzet, akkor kötelező szakorvoshoz fordulni.
Természetes gyógymódok:
– méz és citromlé keverékével kenjük be a körmöket, és egy órán át hagyjuk hatni
– E-vitamint keverjünk össze extraszűz olívaolajjal, majd 15 percig áztassuk benne a körmöket
– sörélesztő, búzacsíra és víz keverékét vigyük fel a körömre. A keveréket heti egy alkalommal alkalmazzuk, fél órás időtartamra.
– a zsurlótea jó hatással van a körmök egészségére