Mikor meghallod a menopauza szót, leggyakrabban a 60-as éveikben járó nőkre gondolsz, de az utóbbi években egyre több nőnél áll be hamarább a változó kor. Akkor beszélhetünk korai menopauzáról, ha az illető nő még nem töltötte be a 40. életévét.
Az is hozzájárul a korai menopauza tüneteihez, hogy egyre több nő vállal később gyereket, így ez a rendellenesség egyre gyakoribb oka a meddőségnek.
A korai menopauza okai
Nem könnyű a diagnózis felállítása ezen a téren, de szakorvosok szerint a betegség mögött a petefészek-elégtelenség áll, így nem termelődik elég ösztrogén. 65 százalékban valamilyen autoimmun betegség is húzódhat a háttérben, így a saját szervezet a test ellen fordul, aminek következtében rendszertelen lesz a menstruáció, a peteérés meg ki-kimarad.
A korai menstruáció okai között találni a genetikai hajlandóságot, a nők 5 százaléka örökölheti ezt a rendellenességet az édesanyjától. Valamilyen műtéti beavatkozások, orvosi eljárások miatt is korábban beállhat a menopauza. Például az endometriózis kezelésen átesett nőknél jelentkezhet, de említhetnénk még a polipot, vagy a petefészek daganatot is az okok között, főként ha ez utóbbi esetben az illető kemoterápiában, sugárkezelésben is részesült.
A korai menopauza tünetei!
- hőhullámok
- álmatlanság
- migrén
- izom- és ízületi fájdalmak
- a has körüli zsírpárnák kialakulása
- a szervezetben felgyűl a víz
- hőingadozások
- depresszió
- memória gondok
Kezelési módok
Sajnos a menopauza, ha egyszer beállt, akkor nem lehet visszafordítani. Lehet kérni az ösztrogén hormon pótlását, de ez is csak tüneti kezelés, hogy a hormonhiányból adódó egyéb betegségeket késleltetni lehessenek, mint amilyen a csontritkulás.