A gyors, kockázatos és stresszes élet korai halálhoz vezethet – az embernél. Anna Lindholm és doktorandusza Yannick Auclair azt tanulmányozta, vajon igaz-e ez az állítás az állatok esetében. Kísérletük során 82 házi egeret vizsgáltak.
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről
Figyelemmel kísérték az egerek merészségét, aktivitási szintjüket, kíváncsiságukat és az energia bevitelüket hím és nőstény egyedeknél, a 17-es kromoszóma két különböző allélvariánsai esetében. Így vizsgálták az egerek esetében az „élettörténeti elméletet”, optimális növekedést és szaporodást biztosítva számukra. Arra a következtetésre jutottak, hogy azon egyedek esetében, akiknél a várható élettartam hosszabb volt, az életvitel kevésbé volt aktív, félénkebbek voltak ellenben a rövid várható élettartamú társaikkal.
Vajon tükröződik a személyiség a várt élettartam függvényében?
A nőstény egerek, T haplotípussal hosszabb élettartammal rendelkeznek. A T haplotípus egy önző genetikai tényező, amely 90- ban öröklődik a hordozó hím egyedektől. Mégis, azok az embriók, amelyek mindkét szülőtől öröklik ezt a tulajdonságot születés előtt elpusztulnak. Ezzel azt szerették volna vizsgálni, hogy az önző genetikai tényező és a személyiség között van-e összefüggés.
Élj gyorsan, halj meg fiatalon – még egereknél is
A kutatók azt látták, hogy a T hapolitípusú egerek, melyek hosszabb ideig éltek, sokkal kevésbé voltak aktívak, mint azok a társaik, akik ezt a genetikai tulajdonságot nem hordozták. Ugyanakkor kevesebb ételt fogyasztottak, kevésbé voltak kíváncsiak, sokkal inkább energiatakarékos életmódot folytattak, amint az elmélet megjósolta. „Most először sikerült bebizonyítani, hogy a személyiség és az önző genetikai tényező – mely hosszabb életet biztosít – összefüggésben áll. A kísérletek alapján a várhatóan hosszabb életű egerek azt az elvet követték, hogy „élj lassan, halj meg öregen”, illetve a rövidebb életű társaik azt követték, hogy „élj gyorsan, halj meg fiatalon.
Ezen elmélet kapcsán a kutatók kijelentették, hogy nincs nagyszámú variabilitásra lehetőség, mert egy alapvető bátorságra, meg merészségre szükségük van ahhoz, hogy élelemhez jussanak és biztosítani tudják a fajfenntartást.