Miért problémásabbak a másodszülött gyerekek, idősebb testvéreikkel szemben?
Sokan kételkednek benne, de számos teória alátámasztja azt az elképzelést, hogy születésünk sorrendje nagyban meghatározza egész életünket. Az idősebb testvér általában főnökösödő, míg a kisebb testvér mindig megkapja annak a módját, hogy megoldja problémáit. Ezeknek, habár sztereotípiáknak tűnnek, van valós alapjuk.
Egy legújabb kutatás, a születés sorrendjének következményeire alapozva, kimutatta, hogy a másodszülött gyermekek hajlamosabbak bajba keveredni az iskolában, de az életük további részeiben is bőven adódnak nehézségeik.
Habár a kutatók nem teljesen biztosak, eme jelenség kiváltó okát figyelemhiánnyal magyarázzák. A másodszülött gyerek sokszor abban a tudatban nő fel, hogy kevesebb személyes figyelmet kap szüleitől, mint idősebb testvérei.
Ezt már olvastad? Hogyan teszik tönkre a szülők a gyerekük önbizalmát? A válasz sokakat meg fog lepni!
Ez a hiányérzet pedig magatartási gondokat és kicsapongó viselkedést okoz. A kutatók azt is hangsúlyozzák, hogy a másodszülött gyermek egyfajta példaképként tekint az elsőszülöttre, míg az, a szüleit tekinti követendő példának, és ez a különbség is közrejátszik a második gyerekek problémáira.
Ez világméretű jelenségnek számít, hiszen a kutatáshoz a föld minden pontjáról csatlakoztak részvevők. Így már sokkal jobban érthetővé válik, miért is problémásabbak a másodszülött gyerekek.