Hihetetlen felfedezéssel álltak elő az amerikai Virginia Tech egyetem kutatói, akik nemrég mutatták be a keményítőt cukorrá lebontó bioakkumulátort, amely a a jelenleg elterjedt lítiumion-akkumulátornál is sokkal hatékonyabb lehet.
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
Az új találmány tízszer több energiamennyiség elraktározására képes, így jelentősen megnőhet a mobiltelefonok, táblagépek és egyéb akkumulátoros eszközök üzemideje. Ráadásul az akkumulátor elhasználódása után mérgező anyag nem marad, hisz az alkotóelemek teljes mértékben lebomlanak – magyarázta Y. H. Percival Zhang kutatásvezető.
A bioakkumulátor lassú tempóban bontja le a keményítőt összetett szénhidrátokra, majd cukorra. A folyamatot 13 enzim segíti, amelyeket olyan kölcsönhatásban használnak, ahogy az a természetben nem fordulhatna elő. A folyamat során elektronok szabadulnak fel, ezeket alakítják energiává. A mesterséges lebontás során az egyetlen melléktermék a víz, amely a levegővel való érintkezés nyomán keletkezik.
A kutatók szerint az energiacella töltésekor cukrot, azaz egy maltodextrin nevű poliszacharidot kell hozzáadni, amelyet édesítőszerként használnak. A bioakkumulátor másik előnye, hogy nem gyúlékony. A tervek szerint három év múlva kereskedelmi forgalomban is kapható lesz az új termék, amely az alapanyagok alacsony ára miatt ráadásul olcsó is lesz.