A tavaszi növények, köztük a csalán virágzásának időszakában vagyunk. A csípős növénynek számos jótékony hatása van az egészségre. A hajhullás megállításán, a húgyúti fertőzések gyógyításán át a premestruációs szindróma kezeléséig széles spektrumot ölel fel alkalmazhatósága.
A csalán számos ásványi anyagot tartalmaz: kalciumot, magnéziumot, káliumot, ként, szilíciumot és jelentős mennyiségű vasat. Vitaminokat, – B2, B5, B9, K, C és A provitamin – nyomelemeket és klorofillt is jelentős mértékben. A csalán az egyik legerősebb vértisztító növény, a belőle készült tea eltávolítja a szervezetből a salakanyagokat, a méreganyagokat, és fokozza a veseműködést.

Lássuk mi mindenre használható még:
- Zsíros bőrre: összehúzó hatású leveleit az arcgőzölésnél használja a szépségipar, a levelekből készült krém kiváló bőrtisztító, és jó hatással van a zsíros bőrre. Házilag is kipróbálhatjuk áldásos hatását. Tegyük forró vízbe a frissen leszedett csalánleveleket, majd vágjuk apró darabokra, keverjük péppé és vigyük fel az arcunkra. Hetente kétszer ismételjük meg a kezelést.
- Csontritkulás: az ásványi anyagainak, főleg a szilíciumnak és a bórnak köszönhetően a csalán kiváló gyógyír a csontritkulásra. Szórjunk 3 kanál száraz csalánt fél literforrásban lévő vízbe, majd hagyjuk tíz percig állni, majd igyuk meg. Napi egy liter csalántea elfogyasztása javasolt.
- Reumás fájdalmak: a népi gyógyászatban régóta alkalmazzák a csalánt az ízületi gyulladással járó fájdalom leküzdésére. Köszvényre különösen hatásos, de vénás fájdalmak, sérülés okozta duzzanatok esetén is javasolt a használata. A friss csalánlevelet helyezzük a fájdalmas felületre, és hagyjuk rajta fél percig. Az érzés nem kellemes, de csillapítja a fájdalmat.
- Fáradtság ellen: ha általános fáradtságérzet vesz erőt rajtunk, fogyasszunk csalánt, gazdag C-vitaminban és vasban, így fizikai és szellemi fáradtság ellen is használ. Naponta 4-6 csésze csalánteát is megihatunk. Ha kellemetlennek találjuk az ízét, ízesítsük citrommal.
- Pollenallergia ellen: a tavasszal jelentkező pollenallergia megelőzésére, vagy az allergia hatásainak mérséklésére fogyasszunk csalánteát, napi 3-4 csészével. A kúrát három hétig ajánlatos folytatni.
- Hasmenés: a csalán magjai kiválóan használnak hasmenés ellen, mivel fehérjét, zsír- és nyálkaolajt tartalmaznak. Szükség esetén szintén tea formájában fogyasztandó.