Májcirrózis kialakulása során a máj olyan strukturális változásokon megy keresztül, melyek eredményeképpen képtelenné válik a normális működésre. A májsejtek fokozatosan alakulnak át kötőszövetes sejtekké, melyek felszaporodása végül az egész szerv pusztulásához vezet.
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
A kötőszövetes szerkezet miatt a májat ellátó erekben nő a vér nyomása, a szervben zajló anyagcsere folyamatok pedig lassulnak. A károsodott májszövet igyekszik pótolni az elpusztult májsejteket, ezért helyi májszövetszaporulatok alakulnak ki, kisebb-nagyobb göbök formájában. Ezek az elváltozások azonban a májműködés fokozatos romlásához vezetnek, majd beáll a teljes funkciókiesés.
A máj a szervezet kiváltképp fontos szerve, mivel kiválasztja és semlegesíti a vérben levő toxinokat, a véralvadási faktorok mellett számos anyagot termel, melyek a gyógyszerek felszívódását segítik, a cukor- és zsíranyagcsere központja. Itt termelődik az emésztésben fontos szerepet játszó epe, mely a méreganyagok kiválasztásában is szerepet kap.
A májzsugor tünetei
- a bőr és szaruhártya sárgás elszíneződése, a vérben felgyülemlett bilirubin (epefesték) miatt
- állandó, indokolatlan fáradtságérzet
- gyengeség
- étvágytalanság
- viszketés
- bőrkékülés már kisebb behatásra is
- gyakori, ismétlődő fertőzések
- az ödéma és aszcitesz a betegség kései szakaszában jelentkeznek, ekkor a vese téves ingereket kapva visszatartja a vizet és a sókat a szervezetben. A folyadék először a lábszár bőre alatt gyülemlik fel, ami járási- és állási nehézségeket okoz. Ezután a szöveti folyadék a hasüregben is felszaporodik, ami meteorisztikus, puffadt hashoz vezet, hasi diszkonforttal és sülynövekedéssel társulva.
- a hasi folyadékgyülem melegágya a baktériumok szaporodásának, így könnyen kialakulhat hasmenés, fájdalom, hőemelkedés és hidegrázás.
- lépmegnagyobbodás, a hasüregben kialakult nyomásfokozódás hatására. A kelleténél több vérsejtet bont le, ezért ezek száma csökken a vérben.
A cirrózis leggyakoribb okai
- az alkohol az egyik leggyakoribb okozója, főleg rendszeres, nagy mennyiségű fogyasztás esetén
- zsírban gazdag étrend – ami egyébként elhízáshoz, II-es típusú cukorbetegséghez, metabolikus szindrómához és szívbetegséghez is vezet
- kriptogén cirrózis, amikor egy tényleges kiváltó ok nem teljesen meghatározható, de ebben az esetben is nagy valószínűséggel játszik szerepet az egészségtelen életmód, az éveken át tartó túlsúlyos állapot, a diabétesz és az inzulinrezisztencia
- hepatitisz B- és C vírussal való fertőződés (a vírusok éveken keresztül jelen vannak a szervezetben, de csak késői stádiumban alakul ki a krónikus fertőzés és a máj pusztulása)
- olyan öröklött betegségek, melyek a különböző (toxikus) anyagok májban való fokozott felgyülemlésével járnak, és ebből kifolyólag alakul ki a cirrózis. Vannak például olyan emberek, akik szervezetében túl sok mennyiségű vas raktározódik, ami idővel a máj megbetegedését okozza, de artritiszhez, szívbetegséghez vagy szexuális diszfunkciókhoz is vezethet.
- autoimmun cirrózis: főleg nőknél alakul ki, amikor valamilyen immunrendszeri rendellenesség esetén fokozatosan pusztulnak a májsejtek.
- méreganyagoknak való tartós expozíció, nagy mennyiségű étkezések.
Egyed Zsuzsanna