Egy székelyudvarhelyi orvosnak és egy 3D rajzfilmeket készítő animátornak sikerült búvármaszkokat átalakítaniuk úgy, hogy azok alkalmasak legyenek orvosi használatra a koronavírus elleni küzdelemben, ha a hagyományos védőfelszerelések elfogynának.
Dr. Andrészek Csaba fül-orr gégész főorvos elmondása szerint azért fogott alternatív módszerek keresésébe, mert világszerte hatalmas hiány van a piacon FFP2 és FFP3 orvosi maszkokból.
Az ötletet egy holland kezdeményezés adta, amelynek során búvármaszkokat alakítottak át védőfelszereléssé orvosok és kórházi asszisztensek számára. A holland szakemberek a búvármaszk csövét egy 3D-nyomtatott alkatrésszel helyettesítették, és ehhez egy intenzív osztályokon használt szűrőt erősítettek, ami hatékony a vírusok és baktériumok ellen.
Miután hallott az ötletről, dr. Andrészek Csaba megkereste barátját, Fazakas Szabolcsot, a Székelyföldi Legendárium ötletgazdáját, aki rendelkezik 3D nyomtatóval. Elkezdték a teszteket, kinyomtatták a megfelelő alkatrészt a holland szakemberek által biztosított prototípus felhasználásával, és átalakították az első búvármaszkokat saját felelősségre használható orvosi maszkokká.
„Ezek a maszkok nincsenek szabadalmaztatva, hivatalosan engedélyeztetve, de ezekben az időkben azt hiszem, ez a megoldás is hasznos lehet. Természetesen mindenki saját felelősségre használja. Amíg vannak orvosi maszkok, azokat használjuk, de ha ne add Isten itt is kialakulna egy gócpont, akkor ezek az erőforrások valószínűleg kimerülnek.” – mondta az orvos.
Ő volt az első, aki kipróbálta az átalakított maszkot, és azt mondja, hatékonynak találja, még ha úgy is érezte magát benne, mint Darth Vader a Csillagok háborújából.
Elmondta, hogy használat után fertőtlenítik a maszkot és kicserélik a szűrőt, hogy újra használni lehessen a felszerelést.
A maszkhoz csatlakoztatott alkatrész előállítása nem volt éppen könnyű feladat, mert miután az első két maszkkal elkészültek a holland prototípus alapján, kiderült, hogy az újabb tíz búvármaszknak, amit megrendeltek, teljesen más a modellje, ezért azokhoz másik prototípusra volt szükség. A megoldást végül egy holland férfi adta meg, aki már szembesült ezzel a problémával, és elkészítette az új prototípust.
Az átalakított maszkokat Fazakas Szabolcs is tesztelte, hogy megbizonyosodjon róla, használat közben nem mozdul el, és megfelelően lehet vele lélegezni. Azt is elmondta, örül annak, hogy a nyomtató, amivel a rajzfilmjeik 3D-s karaktereit nyomtatják, segítséget nyújthat a koronavírus elleni küzdelemben.
Az átalakított maszkokat díjmentesen juttatnák el elsősorban Hargita megyei kórházaknak, de az ország más pontjaira is, legutóbb például Jászvásárra küldtek el több maszkot.
„Nagyon jó segíteni az embereknek, és örülök, hogy egy másik megye orvosainak is segíthetünk. Az a legfontosabb, hogy szükség esetén egymás mellett legyünk. És jó, ha segítsünk a frontvonalban lévőknek, mert ők védenek minket. Tehát értük is tesszük, de magunkért is.” – mondta Fazakas Szabolcs.
A székelyudvarhelyi kórház, ahol Hargita megye első négy koronavírussal fertőzött betegét ápolják, már 12 darabot rendelt az átalakított maszkokból, és más megyékből is érdeklődtek a felszerelés iránt, többek között Kovászna és Kolozs megyéből.
Forrás: AGERPRES