Nem ismerjük a körülöttünk növekedő gyógynövények hatásait, hiszen az iskolában nem fektetnek különösebb hangsúlyt erre, a médiában, magazinokban is ritkán foglalkoznak a témával. Pedig érdemes lenne, hiszen például az Indiából származó orvosi kálmos rendkívül jót tesz a fáradt idegrendszernek, a légzőszerveknek és az emésztésnek.
A gyökértörzset március-áprilisban, vagy késő ősszel, október-novemberben gyűjtik.
A fitoterapeuták azt javasolják, hogy daganatos megbetegedésekre a kálmos gyökeréből főzetet, vagy hideg macerátumot érdemes használni. Reggel, éhgyomorra egy csészével kell elfogyasztani, ugyanezt kell megismételni este is, vacsorázás előtt. A kúrát 3 hónapig kell alkalmazni, mindennap. Ezután tartsunk egy hónap szünetet, majd ismételjük meg a módszert. Ez főként a máj, a vastagbél, a hasnyálmirigy, vagy a lép rákos megbetegedésére javasolt, de az egész emésztőrendszert megvédi, egészségesen tartja.
Méregteleníti a szervezetet és emellett még szabályozza is a gyomor savszintjét.
1. Megszabadít az asztmától és a meghűléstől
A kálmosban olyan hatóanyagok rejtőznek, amelyek csökkentik az asztma tüneteit, védenek a meghűlést, influenzát okozó kórokozókkal szemben. Az egészséges főzetet 10 gramm kálmosgyökérből és 20 gramm szapora zsomborból kell elkészíteni. Pár percig hagyjuk főni, majd szűrjük le és naponta 3 csészével igyunk meg belőle.
2. Serkenti a hajnövekedést
Ehhez egy tinktúrát kell elkészíteni, 50 gramm kálmosgyökér port, 10 gramm tárnicsgyökeret bele kell tenni egy liter tiszta alkoholba. 24 óra elteltével szűrjük le és adjunk hozzá 10 grammnyi zsályaolajat. Hetente 3-4 alkalommal ezzel dörzsöljük be a fejbőrünket.
3. Nyugtat
Megfelelően enyhíti a kálmos gyökeréből készített tea az ingerültséget, az idegességet, a nyugtalanságot. Azoknak is segít, akik álmatlanságtól szenvednek. 2-3 kanál gyökérből készítsünk teát, ezt igyuk meg lefekvés előtt, de borogatásnak is jó: egy tiszta zsebkendőt mártsunk bele a főzetbe, és tegyük rá a homlokunkra.
4. Segít leszokni a dohányzásról is
Azok a dohányosok, akik naponta több mint 15-20 szálat is elszívnak, érdemes kipróbálniuk a kálmos gyökeréből készített teát. Segít megőrizni a szájüreg nyálkahártyájának egészségét, védi a fogínyt is, és csökkenti a nikotin iránti vágyat.