Igen az ebéd utáni alvás egészségkárosító is lehet, bár sokan úgy gondolják, hogy ez egy ártalmatlan tevékenység. De a szakemberek arra a megállapításra jutottak, hogy az egy órát meghaladó alvás kockázatos lehet. Az erre vonatkozó tanulmányt az ESC Congress 2020 rendezvényen mutatják be.
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről
„A nappali pihenés az egész világon elterjedt, és általában egészséges szokásnak tekintik.” – mondta Dr. Zhe Pan, a tanulmány szerzője, a kínai Guangzhoui Orvosi Egyetem munkatársa.
„Általános vélemény, hogy az ebéd utáni alvás javítja a teljesítményt és ellensúlyozza a kialvatlanság negatív következményeit. Vizsgálatunk széles körben vitatja ezeket a nézeteket.” – mondta.
A nappali alvás és a szív- és érrendszeri betegségekkel kapcsolatos elhalálozásokra vonatkozó korábbi kutatások ellentmondásos eredményeket hoztak. Ezenkívül nem vették figyelembe az éjszakai alvás időtartamát.
Ez a tanulmány azonban összefoglalta a rendelkezésre álló bizonyítékokat az alvás és a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálesetekre vonatkozó adatok tekintetében. Több mint 20 tanulmány 313 651 résztvevőjét vonták be az elemzésbe.
Az elemzés megállapította, hogy a hosszú alvás (több mint 60 perc) 30%-kal növelte és a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők elhalálozását.
Általánosságban elmondható, hogy a délutáni alvás hatására az elhalálozás kockázata 19%-kal nőtt. Ez a hölgyek esetében 22%-kal, míg az idősebb korosztály esetében 17%-kal növelte a kockázatot.
A rövid alvásszünetek (kevesebb, mint 60 perc) nem jelentettek kockázatot a szív- és érrendszeri betegségek kialakulására. Dr. Pan elmondta: „Az eredmények arra utalnak, hogy a rövidebb alvások (különösen a 30-45 percnél kevesebbek) javíthatják a szív egészségét azoknál az embereknél, akik rosszul és keveset alszanak éjszaka.”
Az okok, amelyek miatt az ebéd utáni alvás befolyásolja a szervezetet, ezidáig még tisztázatlanok, mondta Dr. Pan, de egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a hosszabb alvás a test gyulladásaival hozható összefüggésbe, ami kockázatot jelent a szív egészségére és a hosszú élettartamra nézve. Más kutatások összekapcsolják az alvást a magas vérnyomással, a cukorbetegséggel és az általános fizikai egészséggel.