Minden állítással ellentétben a zsír elengedhetetlenül szükséges az emberi szervezet egészséges működéséhez, káros hatásai nincsenek az egészségre, ráadásul a húsban szegény, szénhidrátokban pedig gazdag étrend elhízáshoz vezet – mondta egy 2012-es interjúban, kutatási alapokra és saját tapasztalataira hivatkozva Szakács József korábbi fitneszedző.

A jelenleg filmproducerként dolgozó férfi filmet forgatott az emberi szervezetről, amelyben saját és más emberek tapasztalatait összegzi a táplálkozásról, elhízásról és fogyásról. Szakács határozottan cáfolja azt, hogy a vöröshúsok és a zsír fogyasztása egészségtelen lenne, és azt is, hogy a koleszterin elakadása az érrendszerben érelmeszesedéshez, agyvérzéshez vezet.
A koleszterin valóban elakad – mondta, de a betegségeknek nem a koleszterin az oka, hanem az, hogy az alacsony fehérje- és C-vitamin fogyasztás miatt a szervezet nem termel kollagént. Így az érfalak megrepednek, a koleszterin pedig ezeket a réseket tömi ki. Míg régen a zöldségekben volt a vitamin, ma szinte semmit nem tartalmaznak, ráadásul húst is alig fogyasztunk. Így az első számú elhalálozási ok az érrendszeri megbetegedés, holott régen ez a betegség nem is létezett – magyarázta.
A rendező szerint ugyanakkor az emberek azért híznak el, mert kevés húst és sok szénhidrátot esznek. Állítja, a ritkuló húsfogyasztásnak két oka van: egyrészt az emberek azt gondolják, hogy a koleszterin egészségtelen és a húsfogyasztás ártalmas, másrészt pedig nincsenek tisztában azzal, hogy a hús hiánya elhízáshoz és a sejtek állapotának romlásához vezet. A húst tésztával és egyéb ételekkel helyettesítik, ez pedig később az egészségükbe kerül.
Hozzátette: néhány generációval korábban jóval kevesebb volt a túlsúlyos emberek aránya, a koleszterinnel sem volt bajuk, pedig kolbászok és szalonnák lógtak a padláson. Hangsúlyozta: az emberi szervezet 60 százaléka víz, 19 százaléka fehérje, 15 százalék zsír, 5 százalék ásványi sók és 1 százalék szénhidrát. A mezőgazdaság megjelenése előtt az emberek zsíros magvakat, zöldségeket, gyümölcsöket ettek, az elejtett állatok húsával pedig sok fehérje jutott a szervezetbe, a szénhidrát-fogyasztás alacsony volt. A gabonatermesztéssel azonban az arány kiegyenlítődött, sok esetben megfordult, ennek pedig egyenes következménye az elhízás lett.
Szakács elmondta: ennek az oka az emberi hormonháztartásban keresendő, hisz a szénhidrátból vércukor lesz, amit az inzulin kivált a vérből, és zsírrá alakítja. Húsfogyasztás esetén pedig glukagon termelődik, ami a bőr alá beépült zsírt visszarántja a vérbe, és vércukorrá alakítja. A producer a koleszterint is megvédte, mondván, hogy fontos sejtépítő anyag, hisz nélküle nemcsak a sejtmegújulás, de a csecsemők fejlődése sem képzelhető el, de fontos szerepet játszik a D-vitamin előállításában is. E mellett a fajfenntartásban is szerepe van, hisz a férfi és a női nemi hormon felépítésében nélkülözhetetlen. A dokumentumfilmes hangsúlyozta, számos kutatás igazolta, hogy a táplálékkal bevitt koleszterin és az érrendszeri megbetegedések között nincs oksági viszony, így itt az ideje alapjaiban megváltoztatni az emberi táplálkozásról kialakult képet, és a húsfogyasztásra helyezni a hangsúlyt a szénhidrátfogyasztás helyett.