A smoothie sokak kedvence. Sűrű, krémes és édes. Különösen egészséges, könnyen emészthető ital, így tökéletes választás reggelire.
Mindig tökéletesre sikerül és több gyümölcsöt, zöldséget és zöld növényt tehetünk bele, mint amennyit amúgy más úton elfogyasztanánk egyéb ételekben. Végtelen formában kombinálhatjuk az összetevőket, mindig más-más ízekre vadászva, de adhatunk hozzá néhány különleges „mágikus” összetevőt is ami még egyedibb ízkavalkádot eredményez nekünk a szürke reggelekre.
Fölösleges recepteket követnünk, hisz két ugyanolyan ízt eltalálni szinte lehetetlenség, a kreativitásunk pedig amúgy is megakadályozna ebben. Ezért most nem receptekről, hanem pár alapelvről lesz szó, ami a tökéletes smoothie elkészítéséhez nélkülözhetetlen. A többi csak fantázia kérdése.
Mit tehetünk bele?
Gyümölcsök
A smoothie alapja lehet banán, sok szénhidrátot és egyéb tápanyagot tartalmaz. Felválthatjuk avokádóval, viszont ez kicsit drágább. Ez után jöhetnek a szezongyümölcsök: nyáron szilva, körte, barack, szőlő, erdei gyümölcsök, bármi. Télen tehetünk sok almát, körtét, kivit, narancsot, mandarint, mangót. Próbáljunk minden nap más gyümölcsöt használni, mivel a változatosság jótékony hatással van egészségünkre.
Zöld levelek
Mondhatni, ezek a legfontosabbak. Sok tápanyag van bennük, egyebek mellett vas, kalcium, C – és K vitamin. Ezen kívül jó energiaforrás, olyan hatásuk van, mint a koffeinnek. Fiatalítanak, jó hatással vannak a bőrre és a kilók leadásában is segítenek. Mindig az adott szezon zöld leveleit keressük és próbáljuk piacról vagy kis gazdaságokból beszerezni őket üzletek és bevásárlóközpontok helyett. Széles a paletta: spenót, zellerlevél, kelkáposzta, lucerna, mángold, saláta, petrezselyem, menta, citromfű, bármi ami beszerezhető. Ezek nem csak zöldségekkel, hanem gyümölcsökkel házasítva is kitűnőek.
Zöldségek
Zöldségeket ritkábban használnak hozzá, de ki lehet próbálni próbálni a répát, uborkát, paprikát, káposztát vagy paradicsomot.
Varázsporok
Mindezen gyümölcsök, zöldségek és levelek mellé társíthatunk néhány unikumot is, amelyek különlegessé teszik az egészet. Olyanokat, mint például az algából, gyökerekből, hüvelyesekből, fűszerekből, kérgekből, növényekből nyert porok, amelyek egyrészt koncentráltak, másrészt pedig számos jótékony hatásuk van a szervezetre (energia – és fehérjeforrás, alkalizál, stabilizálja a vércukorszintet, szabályozza a hormonrendszert ) – mint a természet gyógyszerei, rendkívül hatásosak. Hogyan használjuk ezeket? Minden adag smoothie-ba kis mennyiséget keverjünk, úgy egy kanálnyit, figyelve az esetleges, adagolásra vonatkozó előírásokra.
Nincs határ, hogy hány féle kiegészítőt tehetünk a smoothie-ba, ez is ízléstől függ. Reggel tehetünk bele például spirulint vagy chlorellát, búzafüvet, árpát, egyszóval zöld kiegészítőket. Délután pedig cserélhetjük ezeket mákra, szentjánoskenyérre, asztragaluszra, amelyeknek a hormonháztartás kiegyensúlyozásában van szerepük.
Magok
Tegyünk bele kendermagot, tökmagot, lenmagot. A kendermag például omega 3-at és omega 6-ot tartalmaz, aminosavakat, ásványi sókat, jó minőségű fehérjéket, amiket a szervezet jól tud hasznosítani. Ezektől a magvaktól még táplálóbb lesz a smoothie.
Olajok
Egy-egy kanál kókuszolajjal vagy avokádóolajjal kiváló hatást érhetünk el. Az avokádóolaj a keringésre jó hatású zsírokat tartalmaz, a kókuszolaj pedig laurinsavat tartalmaz, ami az immunrendszer támogatásában jelentős szerepet játszik, segít a zsíroldékony vitaminok és ásványok raktározásában.
Méz
Néhány fanatikus vegetáriánus nincs kibékülve a mézzel, de igazán nem nagy bűn megbolondítani az egészet egy kis édes arannyal.
Pollen
Néha egy kanál pollent is lehet keverni hozzá, mivel ennek is megvannak a mézzel hasonlatos jótéteményei.
Víz
Miután minden óhajtott komponens egy helyen van, öntsük fel vízzel az egészet (másfél pohár víz elég egy liter smoothie-hoz). Keverjük össze, mixerben, maximum két percen keresztül. Mivel a mixer pengéi oxidálódni kezdnek két perc után, nem ajánlatos ennél tovább járatni.
A lehetőségek tárháza tehát szinte végtelen, csak a kreativitás szabhat határt ízlésünknek. Nem számít, ha néha furának tetsző színek jönnek ki, ami a lényeg, az az ízélmény.
Egyed Zsuzsanna