HolotropikumA tejtermékfogyasztásnak is vannak mellékhatásai

A tejtermékfogyasztásnak is vannak mellékhatásai

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon és a Google Hírek-en!

A táplálkozási szakemberek szerint, nem jó, ha túl sok tejterméket fogyasztunk. A tejből készült termékek ugyanis 70%-ban telített zsírt tartalmaznak, ez pedig ártalmas a szívnek és az érrendszernek – figyelmeztetnek az orvosok.

Fotó: Jules Morgan

Amennyiben nagy tejtermékrajongó és -fogyasztó vagy, annyit tehetsz a saját egészségedért, hogy az alacsonyabb zsírtartalmú termékeket részesíted előnyben, és mérsékeled a sajtfélék fogyasztását. Ezekben van állítólag a legtöbb koleszterin és zsír, főként akkor, ha már jól kiszáradtak a tejsavótól – tanácsolják a szakértők.

Mivel a tejtermékek serkentik a savtermelődést a szervezetben, ezek pedig kedveznek a gyulladások fellépésének, ismét ajánlott, hogy végy vissza a tempóból. Íme azok az okok, amelyek meggyőzhetnek:

1. Magas a zsír- és koleszterintartalmuk

A sajt és az olvasztott sajt tartalmazza a legtöbb telített zsírt és koleszterint a tejtermékek családjából! Hogy elkerüld az egészségügyi problémákat, válaszd inkább a házi sajtot, a ricottát vagy házi túrót. A parmezán legalább hétszer annyi kalciumot tartalmaz, mint a tej, azonban ezzel is vigyázz! Ajánlott, ha megreszelve fogyasztod, különböző ételekre szórva, mérsékelt mennyiségben.

2. Az olvasztott sajtban sok a kalória, de kevés a tápanyag-érték

Az olvasztott sajtot általában a többi tejtermék készítéséből hátramaradt melléktermékekből készítik. De nemcsak ezért érdemes mellőzni, hanem amiatt is, hogy sok zsírt és adalékot tartalmaz, ugyanakkor margarin is van benne, ami szintén egészségtelen. Összességében, kalóriadús táplálék, viszont semmi hasznos nyomelemmel nem segíti a szervezetet.

Fotó: Nate Steiner

3. A tejtermékekben lévő transz-zsírsavak növelik a koleszterinszintet

A legtöbb transz-zsírsavat a sajtban, vajban és túróban találjuk. Emiatt tanácsolják azoknak, akik szívproblémákkal küszködnek vagy gond van a koleszterinszintjükkel, hogy kerüljék ezen termékek fogyasztását. Egészségesebb megoldásként szolgálnak a kecske- és juhtejből készített termékek, amelyekben sokkal kevesebb zsír található, az pedig könnyebben is emészthető, és nincs is hatással a vérbeli zsírtartalomra. Ezek a tejtermékek segítenek az emésztési zavarok orvoslásában is.

4. A tejtermékek fokozzák az étvágyat

Veled is előfordult, hogy azt mondanád, legszívesebben mindennel túrót ennél? Csakis azért, mert a túró rendkívül gazdag zsírokban, nincs benne rost, és kevés benne a cukor. Ezért nem telít el, hanem ellenkezőleg, serkenti az étvágyad – állítják a táplálkozási szakértők.

5. Allergiát eredményezhetnek

Az érzékeny szervezetűeknél a parmezán, „brie” vagy „camembert” típusú sajtok, valamint az étkezési penésszel bevont sajtok allergiás tüneteket válthatnak ki.

6. Növelhetik a vérnyomást

Azon személyeknek, akik antidepresszáns kezelés alatt állnak, kerülniük kell a erjesztett, penészes vagy sóoldatban tárolt sajtok fogyasztását. Az ezekben lévő tiramin és hisztamin ugyanis reakcióba lép a gyógyszerek hatóanyagaival, és magas vérnyomást eredményezhet.

7. Túlzottan sósak

A sajtfélék azok, amelyek az első helyet foglalják el a túlzottan sós ételek ranglistáján, a hideg felvágott és a chipsek mellett. A só ártalmas lehet úgy a szívnek, mint a veséknek, zért válaszd inkább a házi sajtot vagy a ricottát, amelyben viszonylag kevés a só. A legsósabb sajt a parmezán, ezért csakis fűszerként tanácsos használni az ételekben.

Legfrissebb

Hirdetés

Aktuális kedvencek

Ez is tetszeni fog

Kapcsolódó cikkek