A kánikula mifelénk is egyre elviselhetetlenebb, a szélsőséges időjárás nagyon megviseli az érzékenyebb szervezetet. Mit tehetünk annak érdekében, hogy alkalmazkodni tudjunk a meleg napokhoz?
Egyre többen szerelnek fel otthonaikba légkondicionáló berendezést, hiszen a panellakások hőmérséklete kezd elviselhetetlenné válni. A légkondi amennyire hasznos, pont annyira káros is lehet, tanuljunk meg okosan együtt élni vele!
A klímaberendezések felszívják a nedvességet a helyiségből, és egyúttal hideg levegőt bocsátanak ki. Bár a lehető legjobb módszer arra, hogy gyorsan lehűtsük a helyiséget, a szakértők mégis óva intenek attól, hogy éjszakára is bekapcsolva hagyjuk a légkondit.
Nem csak a villanyszámlánk lesz sokkal nagyobb, ha éjszaka is megy a légkondi, de káros egészségügyi hatásaival is számolnunk kell. Az alvás-, és energetikai szakértők egyöntetűen egyetértenek abban, hogy a klímaberendezést nem ajánlott éjszaka használni.
“A hűvös és kényelmes hálószoba létfontosságú a jó éjszakai alváshoz. Az alacsony hőmérséklet azonban zavarhatja az alvás minőségét és az általános pihenést” – mondja Alvin Pullins, lakásfelújítási és -karbantartási szakértő.
Ezenkívül “az éjszaka bekapcsolt ventilátor, klímaberendezés könnyen allergiás reakciókat okozhat, ezáltal pedig zavarhatja az alvás minőségét is” – teszi hozzá Martin Seeley, a MattressNextDay alapítója és vezérigazgatója.
“Az elektromos ventilátor keringeti a levegőt a szobában. De azt sokan nem tudják, hogy poratkák, spórák, pollen és egyéb allergének is keringenek ilyenkor. Ezenkívül pedig a levegőt is kiszárítja. Ha tüsszögéssel, szemkönnyezéssel-, viszketéssel, orrfolyással, torokviszketéssel, sőt légszomjjal küzdünk, akkor érdemesebb befektetni egy minőségi légkondicionálóba” – tette hozzá a szakember.
A légkondicionáló rendszeres és hosszú időn keresztül tartó használata könnyen ízületi fájdalmakat is okozhat. Az sem utolsó szempont, hogy, amennyiben nem használunk klímaberendezést, az energiaszámlánk is sokkal kevesebb lesz.