A decemberrel megérkezett a hideg, fagyos idő is, amitől elgémberednek az ujjaink, és vacognak a fogaink. De mi történik valójában a testünkkel a hidegben, és milyen lépéseket tehetünk, hogy melegen tartsuk a szervezetünket?
Egészségügyi szakértők elmagyarázták, mi történik a testünkben, amikor az időjárás hűvösebbre fordul, hangsúlyozva, hogy a szív, a tüdők és az agy már a 10 Celsius-fokos hőmérséklet hatásait is megérzik. Damian Bailey professzor, aki kísérletet végzett annak kimutatására, hogy mi történik az emberi szervezetben 10 Celsius-fokon, azt mondja, ez a hőmérséklet már valódi fiziológiai kihívást jelent, annak ellenére, hogy viszonylag enyhének számít.
A kísérlet során Bailey professzor egy nagy csövet csatlakoztat az alanyokhoz, amelyen keresztül belélegeznek, miközben egy ventilátorral felszerelt szobában ülnek. „Ahogy a hőmérséklet lehűl, az agyunk megérzi azt, és jeleket küld a test többi részének” – magyarázta Bailey. A szervezet eleinte kis változásokkal reagál.
Az izzadás leáll, és a szőrszálak elkezdenek felállni, szigetelőréteget képezve. A testünk 18 Celsius-foknál kezd el dolgozni azért, hogy megőrizze a 37 Celsius-fokos testhőmérsékletet.
Ezután az ujjak kifehérednek, mivel az erek elszűkülnek, vagyis elzáródnak, hogy a meleg vért elérhetővé tegyék a létfontosságú szervek számára. Ezért fordulhat elő, hogy az ujjak és a lábujjak különösen kihűlnek. Ezután a testünk remegni kezd, hogy hőt termeljen.
A nőknél ez a folyamat gyorsabban zajlik le, mint a férfiaknál, mivel magasabb ösztrogénszintjük miatt az ereik nagyobb valószínűséggel szűkülnek össze – mondja Dr. Clare Eglin, a Portsmouthi Egyetem munkatársa. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a nők hajlamosabbak jobban megérezni a hideget, mint a férfiak.
Az egyik szempont, amivel az emberek kevésbé vannak tisztában, a szakértők szerint az a különbség, amelyet a hideg a véráramlás megváltozása miatt az agyi tevékenységünkre gyakorolhat. A BBC egészségügyi és tudományos tudósítója, James Gallagher például azt mondta, egy kísérlet során nehezebben tudott befejezni egy olyan játékot, amiben különböző formákat, mértani alakzatokat kellett kirakni, amikor a hőmérséklet alacsonyabb volt.
„Kevesebb vért juttatunk az agyba, így kevesebb oxigén és kevesebb glükóz [cukor] jut az agyba, és ez negatív hatással van a szellemi tevékenységre” – magyarázta Bailey. A szervezet célja végső soron az, hogy megőrizze a testhőmérsékletet.
A vérnyomás jellemzően megemelkedik, mivel a szív gyorsabban ver, hogy a meleg vért pumpálja a testben – ami növeli a stroke vagy a szívroham kockázatát. Ennek eredményeképpen mindkettő sokkal gyakoribb télen.
A hideg ugyanakkor például az influenzavírusoknak is kedvez, részben azért, mert nagyobb valószínűséggel tartózkodunk zárt helyiségekben, ahol az ablakok zárva vannak, így a kinti friss levegő nem tudja elfújni a vírusokat. A másik ok pedig, hogy a vírusok hidegben jobban életben maradnak a testünkön kívül, mivel a hideg levegő kevesebb nedvességet tartalmaz. Ha a levegő száraz, a vírusok nagyobb távolságokat tudnak megtenni.
Vannak azonban bizonyos dolgok, amiket megtehetünk, hogy megvédjük a szervezetünket a hideg negatív hatásaitól.
• Viseljünk jó szigetelést biztosító, például gyapjúból készült ruhákat.
• A kesztyű és a meleg zokni fontosabb, mint a sapka (de egy gyapjas sapka is segít).
• Váltsunk magasabb szénhidráttartalmú étrendre.
• Figyeljünk arra, hogy mozgással több testhőt termelhetünk, mintha egyszerűen csak egyhelyben ülnénk.