A szakértő szerint a szóhasználat fontosabb, mint gondolnád, amikor a gyerekeiddel beszélsz. Bár amikor a szülők fáradtak és ingerültek, nehéz lehet pozitívnek maradni, Erika Katz gyereknevelési szakértő szerint rendkívül fontos, hogy fogalmazzuk meg a mondanivalónkat – írja a CNBC.com.
„Szülőként sokszor elkeseredünk és idegesek leszünk, különösen, ha több gyerekünk van, és több dolog történik egyszerre. De vigyáznunk kell, hogy ne a gyerekeken vezessük le a feszültségünket, vagy ne használjunk olyan hangnemet, amit valójában nem érdemelnek meg” – magyarázta Katz.
Ha empátiával és kedvességgel fordulunk a gyerekek felé, az segíthet enyhíteni a szorongást, az önbizalomhiányt és az alacsony önbecsülést, teszi hozzá a szakértő.
A Kaliforniai Egyetem tanulmányainak eredménye szerint pedig a pozitív szülői magatartás erősítheti a gyerek mentális egészségét, tanulmányi fejlődéshez vezethet, és elősegítheti a mentális jólétet a tinédzserkor és a felnőttkor során is.
Ha ellenben a szülők megszégyenítik a gyereküket, az a kutatások szerint visszavetheti az önbizalmukat és a motivációjukat, márpedig hosszútávon mindkettőre szükségük van ahhoz, hogy sikeresek legyenek, megbirkózzanak az útjukba kerülő akadályokkal, és képesek legyenek talpra állni egy kudarc után.
4 pozitív kifejezés, amit a szülőknek használniuk kellene a gyerekeikkel való kommunikációban
• Ha elkezdik ugyan a házimunkát, de nem fejezik be a feladatok elvégzését: „Nagyszerű munkát végeztél. Miért nem csináljuk meg ezt is?”
• Amikor agresszívan viselkednek: „Tudom, hogy dühös vagy, de nem szabad verekedni, harapni, megrúgni valakit, stb.”
• Amikor küszködnek a házi feladatukkal: „Nagyszerűen elvégezted ezt a másik feladatot. Tudom, hogy boldogulsz még egyel.”
• Amikor egy kicsit durvábban fogalmaztál, és megbántottad a gyerek érzéseit: „Ne haragudj, nem voltam elég figyelmes veled.”
Katz szerint fontos, hogy előbb mindig a pozitívumokat emeljük ki, mielőtt rátérnénk a negatívumokra.
„Keressünk valami jót abban, amit csináltak, mielőtt felhoznánk azt, amin javítani kell” – mondja.
Ugyanakkor a szakértő arra is felhívja a figyelmet, hogy ha többes számban fogalmazunk, magunkra is utalva, az kevésbé tűnik vádaskodónak. Próbáld meg így megfogalmazni a mondanivalódat, például: „Nem verekszünk, nem vesszük el azt, ami a másé. Mi nem ilyen emberek vagyunk”.
Talán a legfontosabb dolog, hogy a szülők bocsánatot kérjenek a gyerekeiktől, ha valamiben tévednek. Egyes felnőttek azt hiszik, hogy ha bocsánatot kérnek a gyereküktől, az a tisztelet hiányához vezet, vagy a gyengeség jele. Valójában sebezhetőséget mutat, és tudatja a gyerekkel, hogy még a felnőttek is követnek el hibákat.
„Szülőként a te felelősséged, hogy kontrolláld az érzelmeidet a gyerekeid előtt. Amikor ez nem sikerül, el kell ismerned, és bocsánatot kell kérned érte. Ez nem mindig könnyű, de hozzátartozik a szülőséghez” – mondja Katz.