A mákot nyugtató, altató és fájdalomcsillapító hatása miatt már az ősidők óta alkalmazzák az alternatív gyógyászatban. Ezenkívül köhögés, migrén, asztma esetén is igen hatékonynak bizonyultak a kis apró fekete szemek.
A mák igen gazdag ásványi anyagokban, nagy mennyiségben tartalmaz jódot, mangánt, cinket, rezet, magnéziumot, de lecitin-, oxálsav-, és alkaloidtartalma is igen magas.
A mák gyógyítja a csontritkulást
73%-ban linolsavat, 13%-ban olajsavat, foszfort, és 10%-ban palmitinsavat tartalmaz, éppen ezért igen hatékony lehet csontritkulás esetén. A mák segítségével nem csak a már kialakult betegség enyhíthető, de megelőzhető is az oszteoporózis. Mivel igen magas a foszfortartalma, a mák elősegíti a kalcium felszívódását.
Mi a csontritkulás?
Csontritkulásnak vagy oszteoporózisnak nevezzük azt az állapotot, amikor a csontok tömege és mésztartalma csökkenni kezd. Ennek következtében pedig fokozott törékenység, és spontán törések alakulnak ki. A csontszövet 25-30 éves korig gyarapodik, majd ezután évente kb. 3-5%-al csökken. Ha ennél nagyobb a csontvesztés, akkor már csontritkulásról beszélhetünk, amely a csontépítő sejtek és a csontlebontó sejtek egyensúlyának megbomlása következtében alakul ki. A probléma leginkább a menopauza előtt álló nőket érinti, vagy azokat a férfiakat, akik túl sok alkoholt fogyasztanak, vagy mértéktelenül dohányoznak.
A mák csontritkulásra gyakorolt hatását véletlenül fedezték fel, amikor egy elhagyatott szlovák faluban, egy régi temetőben végeztek ásatásokat. Itt olyan csontokra bukkantak, amelyek egyáltalán nem mutatták csontritkulás jeleit.
Kutatások alapján kimutatták, hogy mivel az elhunyt személyek máktermelők voltak, így minden bizonnyal a csont egészségének megőrzése érdekében fontos szerepet játszott a rendszeres mákfogyasztás is. Ezt követően kutatást indítottak két különböző női csoport körében: az első csoport egy éven keresztül a megszokott csontritkulás elleni gyógyszert szedte, a második pedig speciális mákfőzetet fogyasztott. 12 hónap múlva a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a mákfőzetet fogyasztó nők teljesen meggyógyultak, míg a gyógyszert szedők továbbra is oszteoporózissal küzdöttek.
Így készítsd el a csontritkulás elleni főzetet!
Hozzávalók:
- 10 gramm szárított mák;
- egy csésze forró víz;
- méz;ca
Elkészítés:
A felforralt vizet öntsd a mákra, majd född le, és hagyd állni. Amikor a víz lehűlt kb. 40 fokra, add hozzá a mézet, keverd jól össze, és , amikor a mák leszállt a csésze aljára, szűrd le.
Alkalmazás:
Naponta 2-3 teáskanálnyi levet vegyél be a főétkezések után. A kúrát legalább 2 héten keresztül kell tartani.