A magnézium több mint 300 biokémiai reakcióhoz szükséges a szervezetben. Segít az idegek és az izmok állapotának megőrzésében, támogatja az immunrendszert, normalizálja a szívdobogást és erősíti a csontozatot. Ugyanakkor a vércukorszintet is korrigálja és a fehérje energiává alakításában is segít. – írja az Amerikai Nemzeti Orvostudományi Központ.
A magnézium egyike azon fontos tápanyagoknak, amelyről az emberek hajlamosak elfeledkezni, annak ellenére, hogy mára már igazán hangoztatva van jótékony hatása a szervezetre nézve.
A magnéziumhiány miatt számtalan fizikai és mentális probléma léphet fel, amiket javallott időben megelőzni:
1. Szorongás és/vagy hiperaktivitás
Ez a két neurológiai tünet tipikusan a magnéziumhiány számlájára írható. A magnézium elengedhetetlen az agyi szinapszisok megfelelő kacsolódásához, ráadásul az elektrolit szint egyensúlyozásában is roppant fontos szerepet játszik.
2. Depresszió
Nem meglepő, hogy a depresszió is a tünetek közé sorolható, hiszen annak ellenére, hogy sok minden kiválthatja ezt a komplex betegséget, a magnézium okozta tápanyaghiány is szerepet játszhat a depresszió megjelenésében. A magnézium létfontosságú az agynak. A magnézium hiánya hosszú távon akár személyiségváltozást is produkálhat.
3. Izomfájdalmak
A magnéziumhiány kínzó izomhúzódást, izomgörcsöt, izomrángást és akár ideiglenes izombénulást is okozhat, mivel a kalciummal kiegészülve az izom pihentetéséért felelős.
4. Hányinger és hányás
A magnéziumhiány az emésztőrendszert megfelelő működését is felforgathatja. Hányinger esetén magnéziumtartalmú gyógykészítményt érdemes szedni, mert segít stabilizálni a gyomor állapotát.
5. Magas vérnyomás
Számos kutatás bizonyította már a magas vérnyomás és az alacsony magnéziumszint kapcsolatát. Ezért magas vérnyomás esetén az orvosok először a magnéziumszintet ellenőrzik a betegnél.
6. Álmatlanság
A magnézium segít szabályozni az alvást és az alvásciklusokat, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy pihentetően tudjunk aludni éjszakánként.
7. Kimerültség
Magnézium hiányában a test még feszítettebb tempóban kell működjön, hiszen a fizikai és szellemi megterheltséggel is meg kell birkózzon. A magnézium növeli a test teherbíró képességét, mert erősíti az izmokat.
Szerencsére számtalan féle képen tudjuk pótolni a hiányzó magnéziummennyiséget. Az egyik legmegfelelőbb módja ennek a megfelelő és változatos táplálkozás. Együnk minél több zöld dolgot, borsót, magokat, gabonaféléket, banánt, avokádót, szárított gyümölcsöket, joghurtot, fekete csokoládét stb. Másik módja a táplálék-kiegészítők szedése.
A legtöbb multivitamin is tartalmazza az ajánlott mennyiségű napi magnézium-bevitelt, ami lebontva a következő:
ÉLETKOR FÉRFIAK NŐK TERHES NŐK SZOPTATÁS IDEJE ALATT
6 hónapos korig 30 mg 30 mg
7-12 hónap 75 mg 75 mg
1-3 év 80 mg 80 mg
4-8 év 130 mg 130 mg
9-13 év 240 mg 240 mg
14-18 év 410 mg 360 mg 400 mg 360 mg
19-30 év 400 mg 310 mg 350 mg 310 mg
31-50 év 420 mg 320 mg 360 mg 320 mg
51+ év 420 mg 320 mg