HolotropikumA legtöbben fogyni szeretnének az új évben, a táplálkozás szakértő elárulja, mire...

A legtöbben fogyni szeretnének az új évben, a táplálkozás szakértő elárulja, mire figyeljünk oda, hogy ez sikerüljön

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Az újévi fogadalmak kitűzése kiváló módja annak, hogy elinduljunk az egészségesebb életmód felé. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy a célok eléréséhez reális és elérhető terveket szükséges választanunk, valamint fokozatosan vezessük be az életmódváltásokat, különben a kezdeti pár napos, jó esetben pár hetes lelkesedés hamvában halhat.

Oletics Nikolett táplálkozás szakértővel beszélgettünk arról, hogy is érdemes belekezdeni.

„Az első és kulcsfontosságú lépés az elhatározás. És hogy ez az elhatározás magunk miatt szülessen meg, ne azért, hogy más(ok)nak megpróbálunk megfelelni. A másik ilyen, hogy fókuszáljunk a pozitív oldalra, vagyis ne azon keseregjünk mit nem szabad vagy lehet csinálnunk, ennünk onnantól kezdve, hanem lebegjen előttünk a cél, szóljon arról, amire elszántuk magunkat” – mondta a Filantropikum.com-nak a szakember.

És akkor lássuk azokat a bizonyos fogadalmakat.

Az elsők között szokták az emberek megfogadni újévkor, hogy lefogynak. Legyen szó csak pár kilóról vagy akár nagyobb testsúlycsökkentésről. „Sajnos sokan ott követik el a hibát, hogy egy drasztikus, nagyon alacsony kalóriájú, az internetről összeolvasott diétába kezdenek” – mondja az életmód tanácsadó.

„Pedig nagyon fontos lenne úgy étkeznünk, ahogy az a szervezetünknek, annak a szükségleteinek, az anyagcserénknek a legmegfelelőbb, mert különben több kárt okozhatunk, mint hasznot. Természetesen vannak úgymond általános táplálkozási irányelvek, amit érdemes megfogadni és ezeknek a bevezetésével kezdeni, mint például kerülni a fehér lisztes, cukros, feldolgozott élelmiszerek fogyasztását vagy több zöldség, gyümölcsöt enni. Ugyanakkor érdemes szakember segítségét kérni, aki pontosan ránk szabja az étrendet, az anyagcseréneket, a kalóriaszükségletünket, esetleges egészségügyi kihívásainkat és célunkat is figyelembe véve” – mondja a szakember.

A megregulázott étrendet követi a rendszeres testmozgás, mint célkitűzés. Ebben az esetben is reális legyen, amit könnyű beilleszteni a mindennapi életbe. Lehet ez napi séta, futás, biciklizés vagy edzőtermi edzések, attól függően mi a cél, illetve hogy honnan kezdjük.

Az életmód tanácsadó szerint ha korább nem igazán volt a mozgás a mindennapunk része, nem érdemes megcélozni az első edzőtermet és venni egy 10 alkalmas bérletet, hanem kis lépésekben érdemes haladni.

Igazán népszerű fogadalom a káros szenvedélyekről való leszokás. Ez a téma vékony mezsgye a szakértő szerint, mert a dohányzás, illetve a rendszeres alkoholfogyasztás ide tartozik és nyilván ezeket az egészséges életmód kialakításának fényében szükséges elhagyni, de sokan a kávét is ide sorolják.

„A kávéval kapcsolatban azt gondolom, hogy az egyéni érzékenység kérdése, kinek mennyi a sok vagy a hasznos illetve káros. Létezik erre vizsgálat, hogy kinek milyen a koffein tolerancia mértéke, ettől függ igazából, kire hogy hat, ki élvezheti a jótékony előnyeit, ki az, akinek kifejezetten káros” – magyarázza a tanácsadó.

„Ha már a kávé szóba került, a hidratáltságra is szükséges odafigyelni, igyekezzünk elegendő vizet inni naponta. A megfelelő hidratáltság meghatározó az egészség szempontjából” – fogalmazott Oletics Nikolett.

Az elegendő alvás és stresszkezelés is szintén jelentős szereppel bír az életmódváltásban. Hiszen ha nem alszunk eleget vagy sokat stresszelünk, nagyobb a kockázata annak, hogy többet eszünk vagy hogy nem épp egészséges ételekhez nyúlunk.

Fordítsunk figyelmet az alvás minőségére és mennyiségére. Valamint tanuljuk meg hatékonyan kezelni a stresszt. Próbáljunk ki relaxációs technikákat, például meditációt vagy légzésgyakorlatokat.

Amire még felhívja a figyelmet Oletics Nikolett, az a rendszeres egészségügyi ellenőrzések: „Javaslom, hogy járjunk el rendszeresen szűrővizsgálatokra, vérvételre, ne akkor menjünk, amikor már baj van, a megelőzés fontos lehet számos esetben.”

És amit még kiemel az életmód tanácsadó, hogy ne csak az egészségünkre, hanem a személyes fejlődésedre is ügyeljünk. Tanuljunk új dolgokat, fejlesszük a kreativitásunkat, és érdemes keresni azokat az tevékenységeket, amelyek boldoggá tesznek minket.

Ne feledjük, hogy az újévi fogadalmaknak reálisnak és elérhetőnek kell lenniük, és fontos, hogy ne essünk kétségbe, ha időnként elakadunk. Az egészséges életmód fokozatos változások eredménye, és az az, hogy kitartunk a kitűzött célok mellett.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek