Rég óta gyanították, hogy a jellegzetes Húsvét-szigeteki kőfej szobrok nagyrésze a földbe lett ágyazva valamikor, a tudósok azonban nemrég be is bizonyították.
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről
A Húsvét-szigeteki Szobor Program (Easter Island Statue Project, EISP) keretein belül a több mint 800 kőszobor közül kettőt teljes egészében feltártak a kutatók, és a végeredmény, mégha sejtették is, mindenki elkápráztatott. A régészek csak ekkor látták, hogy a szóban forgó szobrok nagyrésze mélyen a föld alá van temetve, nagyjából a vállukig lepve be a szobrokat. Úgy gondolják, hogy a törmelék természetesen rakodott le rájuk, és nem emberi tevékenység, szándékosság áll a hátterében.
A szigetek lakóinak történelme mai napig erősen homályos, ahogy a szobrok rendeltetése is, és ezt csak fokozta megalitikus méretük. A „Hogyan voltak erre képesek?” kérdésre természetesen mai napig nincs konkrét válasz, hiszen írásos feljegyzés alig maradt fent ebben a régióban.
Az egyik elmélet szerint az ide tutajjal érkező, polinéz népcsoporthoz tartozó lakosok érkezésük után rögtön nekifogtak a szobrok kifaragásának, felállításának, és a munkálatok során szinte az összes fát kivágták a szigeten. Az európai felfedezők arra lettek figyelmesek első látogatásukkor, hogy a sziget furcsán kopár, sehol sem találhatók fák. Valószínűleg ez kényszerítette az őslakosokat a távozásra, hiszen saját tevékenységünk borította fel az ökológiai egyensúlyt szigetükön – persze mindezek bizonyítékok nélkül csak találgatások…
A projektről és további friss fejleményekről, fotókról, interjúkról a www.eisp.org weboldalon olvashatunk, angol nyelven.