Hazánkban a fűtés szezon általában októberben veszi kezdetét és egészen márciusig, áprilisig kinyúlik. A fűtés kezdete általában egybe esik az óra téli időszámítás szerinti átállításával, valamint a kinti hőmérséklet csökkenésével és ez mind emeli a fűtésszámla költségét.
Lakásunk helyiségeinek fűtése az elhasznált energia mennyiség 70 %-át teszi ki, így nem csoda, ha mindenki spórolásra törekszik. Ahhoz, hogy a tél folyamán kellemes hőmérséklet uralkodjon a lakásunkban, a szakemberek a folyamatos fűtést ajánlják.
Elsősorban a gázzal való fűtést részesítsük előnyben, természetesen, ha van rá lehetőség,
De ugyan olyan jó szolgálatot tehet a fával- vagy pelettel működő kazán vagy az elektromos fűtőtest is. Ne feledkezzünk meg a napkollektorokról sem, melyek nagyon hatékonyaknak bizonyulnak a lakás fűtése során.
Néhány módszer arra, hogyan tartsuk a maximumon a meleget a lakásunkban minimális költségek mellett!
1. Szigeteljük a lakást, cseréljük le az ablakokat, ajtókat
· Szigeteljük le a lakás falait, cseréljük ki a nyílászárókat, ez majdnem 50 %-kal csökkentheti a számláink költségét.
2. Állítsuk be a kazánt, hogy hamarabb bekapcsoljon
· Állítsuk be a kazánt úgy, hogy azelőtt kezdjen fűteni, mielőtt felkelnénk reggel. Ha kb.30 perccel az ébredést megelőzően működésbe lép a kazán, kellemes meleg fogad bennünket az ébredést követően. Ez esetben egy hordozható, digitális termosztát beszerzése jó befektetés lehet.
3. Húzd be a függönyöket
· Húzzuk be a sötétítőket éjszakára, mert ezek szigetelőként működhetnek a hideg ellen. A nappali napsütést viszont engedjük be a lakásba, mert ez hozzájárul a folyamatos benti meleghez.
4. Tökéletesítsd a szigetelést a lakásban
· Végezzük el a tetőtéri szigetelést is, hiszen a meleg 25 %-a a tetőtéren keresztül illan el. Bár ez első hallásra költségesnek tűnhet, hosszútávon biztosan megtérül majd a befektetésünk.
5. Hagyd a fűtőtesteket szabadon
· Hagyjuk szabadon a fűtőtesteket, ne tegyünk bútorokat elejébe, ne pakoljuk tele nedves ruhával, hogy keringhessen a meleg levegő.
· Használjunk hősugárzó paneleket, melyek jóval költség kímélőbbek, viszont ne feledjük, hogy ezek nem fűtik a plafont vagy a háta mögött lévő falat, ahol így nedvesség alakulhat ki.