KuriózumA Harvard pszichológusai szerint, ha jólnevelt gyerekeket akarsz, ezt a 6 lépést...

A Harvard pszichológusai szerint, ha jólnevelt gyerekeket akarsz, ezt a 6 lépést feltétlenül tartsd be!

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Talán a gyermeknevelés a legbonyolultabb dolog, amivel egy ember az élete során találkozhat. Egy szülő mindig abban igyekszik, hogy a legudvariasabb, legértelmesebb, legtalpraesettebb gyermeket nevelje, akiből céltudatos és magabiztos felnőtt lesz, akiben minden pozitív tulajdonság megtalálható. Csakhogy emberek vagyunk, és mindannyian követünk el hibákat – a tökéletesség ebben sem fog létezni, bármennyire is törekszünk rá.

A digitális korban ez a feladat még nagyobb kihívást jelent, így a szülők minden okosnak ítélt praktikát, trükköt, nevelési szokást bevetnek, hogy a legjobb céljukat elérjék. A harvardi kutatók most a szülői magatartás alapelveit tanulmányozták, és arra a következtetésre jutottak, hogy sok minden a kedvesség és az empátia tanításán múlik.

Íme hat alapelv, amelyek szerintük kulcsfontosságúak, ami a gyereknevelést illeti!

1. Légy együtt a gyerekeiddelminél több időt kell töltened vele, ez az alapja a gyermeknevelésnek. Fontos, hogy meghallgassuk, amit mondani szeretne, és kérdéseket tegyünk fel, amikre engedjük, hogy ő válaszoljon. Ez segít megérteni, mennyire egyedi kis lény, ráadásul így törődésre és együttérzésre is taníthatod őt a másik ember iránt.

2. Ha számít, mondd ki hangosana gyermekekkel világosan és érthetően kommunikálj, hogy értsék és hallják az üzenetet. Vannak ismeretek, amelyeket elegendő megmutatni, hogy megtanulják, másokat azonban a saját viselkedésünk példája mellett elmagyarázni is érdemes.

3. Mutasd meg neki, hogyan kell „megoldani”ha tudod, mi a problémájának gyökere, segíthetsz neki döntéseket hozni, megoldást találni.

Például, ha úgy jön haza, hogy ő soha többé nem akar focira menni, érdemes kiderítened az okot, ami ennek a hátterében áll. Próbáld meg feltárni, hogy a kilépés valóban megoldja-e a problémát. Győződj meg róla, hogy a kicsi azt is megérti, hogyan hat másokra a döntése.

4. Taníts neki segítőkészséget és hálát – tudományos bizonyítékok vannak arra, hogy „azok az emberek, akik hálaadással kapcsolatos szokásokat követnek, nagyobb valószínűséggel lesznek segítőkészek, nagylelkűek, együttérzők és megbocsátók – és nagyobb valószínűséggel lesznek boldogok és egészségesek is” – jegyezték meg a harvardi pszichológusok.

5. Ellenőrizd a gyermeked destruktív érzelmeitfontos, hogy segítsünk a gyermeknek eligazodni a negatív érzelmek hullámában, hiszen „a másokkal való törődés képességét elnyomhatja a harag, a szégyen, az irigység vagy más negatív érzések” – vélik a kutatók. Szülőként az is fontos, hogy világos határokat szabjunk a gyermekünknek, melyeket tiszta szeretetből és az ő biztonsága érdekében tesszük.

6. Mutasd meg a gyerekeidnek a teljes képet„minden gyerek együtt érez és törődik a család, a barátok egy szűk körével” – állítják a kutatók, viszont akkor lesz belőle igazán gondoskodó felnőtt, ha megtanítjuk őt törődni azokkal az emberekkel is, akik szociálisan, kulturálisan vagy akár földrajzilag kívül esnek a köreiken.

Mutathatunk példát empátiára, kedvességre a hírekből, a szórakoztatóiparból vagy a kedvenc mesekönyvéből is. Lényeg, hogy megértse, a másokkal való együttérzés, a kedvesség mind pozitív dolog, amiért nem várunk semmit cserébe.

Bónusz tipp: a kutatók szerint a szülőknek nem lenne szabad minden kedves cselekedetért megdicsérniük a gyerekeiket, és a „jó” viselkedést is csak takarékosan kellene jutalmazniuk.

A Harvard szakértői úgy vélik, ha csak az igazán ritka kedvességekért jár elismerés, a gyerekek eredményesebben fogják fel a tetteik súlyát, és nem esnek abba a tévedésbe, hogy a legalapvetőbb dolgokat is csúcsteljesítménynek tekintsék.

„Gondoskodó, tisztelettudó, etikus gyermeket nevelni kemény munka, és mindig is az volt. De ez olyasmi, amit mindannyian megtehetünk. És nincs ennél fontosabb vagy végső soron kifizetődőbb munka” – fogalmaztak a Harvard pszichológusai.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek