Korábban cikkeztünk arról, hogy a közeli jövőben a világon beszélt nyelvek jórésze ki fog halni, és ez milyen ijesztő mértékű kulturális beszűküléshez vezethet. Most úgy tűnik, hogy a keresőóriás beszáll a harcba, és menti, amit csak lehet.
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről
Biztosan mindenki hallotta már az anekdotát: az ősi, indián „bragwava” nyelvjárást már csak két, kilencven éves öreg indián beszéli az egész világon. Ők azonban összevesztek egy kecskén hatvan évvel ezelőtt, és azóta nem szólnak egymáshoz…
A világon jelenleg kb. 3000 olyan nyelvjárás van, amik rövid időn belül a teljes eltűnés sorsára vannak utalva. A nyelvek kihalásáról sokan sokféle képen vélekednek. Felvetődnek olyan érvek, mint a természetes szelekció, evolúció, emberi károkozás. Viták folynak jelenleg is, hogy meg kell-e menteni a természetesen kihalás szélére került nyelveket, vagy ez egy normális folyamat, avagy beszéljen már mindenki egyetlen nyelvet és le van tudva az egész.
Frissen indult az Endangered Languages Project elnevezésű program, ahol a Google, mint zászlós, tudósokkal és nyelvészekkel karöltve veszik fel a harcot az eltűnőben lévő nyelvek megmentéséért.