Ijesztő ütemben haladunk a globális nyelvek kialakulása, és a ritkább, periferiális nyelvek ápolásának irányába – állapították meg az Egyesült Államokbeli Penn állam egyetemi kutatói.
Számításuk szerint ugyanis 14 naponta, vagyis barátok között szólva is két hetente tűnik el egy beszélt nyelv a Földről. A becslésük az, hogy a század végi emberek a most beszélt nyelvek 50-90%-át már csak tankönyvekből fogják ismerni – leszámítva a nyelvészettel foglalkozó tudósközösséget.
Elméletük szerint mindez összefügg azzal, hogy globális szinten is egyre inkább a Világállam irányába tesszük a lépéseket, vagyis az egyének, a kis közösségek, kisebbségek mindig hátrányban maradnak a többséggel szemben, és kevésbé tudják akaratukat érvényesíteni. Ennek következménye, hogy a kisebbségben felnőtt gyerekek sem sajátítják el anyanyelvi szinten a nyelvüket, főleg, ha egy jól bevált angol nyelvvel a világ bármelyik nagyvárosában prímán elvannak, szemben azzal, amit csak a szülőfalujukban beszélnek, és ott is csak kevesen.
A tudósok úgy vélik, hogy az utóbbi 200 évben így is (furcsa, de szám szerint) 1.622 nyelv tűnt el végleg a napi rendszerességgel beszélt nyelvek listájáról.
“Ha elveszítjük a nyelvi diverzitásunk nagyrészét, azzal egyaránt veszítjük el a kultúránk diverzitásának nagyrészét is. Olyan nyelvek vannak veszélyben, mint az indiai nyelvek, amik Földünk legkorábban keletkezett nyelvei. Nekik köszönhetjük az ipari és technikai fejlődésben megnevezett tárgy nevét, és ezzel saját gyökereinket vágjuk el” – fogalmazott dr. Gorenflo, a Penn állam beli egyetem professzora.