A lábujjkörmök gombás elfertőződése rengeteg kellemetlenséggel járhat, és ha nem kezelik ki megfelelőképpen, akkor akár a szomszédos körmök felületeit is megtámadhatja. Bőrgyógyászok a legtöbb esetben valamilyen gombaölő terméket javasolnak, ám ezek mellékhatásai sok embernél olyan melléktüneteket válthatnak ki, mint bőrelváltozások, vagy esetleges gyomorpanaszok.
Éppen ezért, sokan a természetes gyógymódokra esküsznek, ami nem is csoda, hiszen természetes eredetű hatóanyagokkal is szépen kezelni lehet a körömgombát. Lássuk is, melyek azok az otthonunkban is megtalálható anyagok, melyek segíthetnek körömgomba esetén!
1. Szódabikarbóna
A szódabikarbóna, mindamellett, hogy felszívja a nedvességet (mely értelemszerűen kedvez a gombák szaporodásának), gombaölő hatással is rendelkezik, így hatékonyan pusztítja el a fertőzést okozó gombákat.
A legkönnyebb alkalmazása, ha a zokniba hintünk egy kicsit belőle. De akár pasztát is készíthetünk kevéske víz hozzáadásával, melyet 10 percig hagyunk a köröm felületén hatni, majd leöblítjük.
2. Mellkasbedörzsölők
A mellkasbedörzsölő krémeket, kencéket megfázásos betegségek alkalmával szokták használni, legfőképpen kisgyerekeknél, de a bennük található mentol, eukaliptusz és kámfor a körömgombával is felveszi a harcot. Egyszerűen kenjük az érintett felületre 1-2 héten keresztül napi egyszer.
3. Ecet
Az ecet egy sokoldalú alapdolog minden háztartásban, ha kell ízesítünk, ha kell takarítunk vele, és ha kell koromgombát ölünk! Egyenesen a köröm felszínét is bekenhetjük, de akár ecetes lábfürdőt is készíthetünk 2 rész víz, 1 rész ecet arányban.
4. Szájvizek
A szájvizeknek alapvetően van egy baktérium és gombaölő hatásuk, így támogatják a szájüreg egészségét. Ezt körömgomba esetén is kihasználhatjuk, csupán az ecetnél említett lábfürdőt kell elkészítenünk.
5. Fokhagyma
Egy kutatás szerint a foghagymának igen erős gombaölő hatása van, ugyanis a kísérlet során a fokhagyma erőteljesen megtámadta a felhasznált gombafaj mintáját. Vágjunk apróra egy cikk foghagymát, és tegyük a köröm felszínére, vigyázva arra, hogy bőrrel ne érintkezzen, mert lehetséges, hogy bőrkipirosodást okoz. Hagyjuk hatni 30 percig.
6. Illóolajok
Számtalan illóolaj rendelkezik antiszeptikus és gombaölő hatással: levendulaolaj, zsályaolaj, jázminolaj, ylang-ylang olaj. A bennük található linalool és linalin-acetát a körömre csepegtetve enyhítheti a körömgombát.
7. Ozonizált olajok
Egyszerűen meghatározva az ozonizált olajok, mint ahogy nevük is mutatja ózonnal dúsított olajok. Ezek lehetnek akár napraforgó, olíva, vagy repce alapúak. Egy 2011-es kísérlet bebizonyította, hogy az ozonizált olajok akár 90.5%-ig képesek elpusztítani a gombákat. Használata egyszerű, csak kenjük be napi kétszer a köröm felületét 3 hónapon keresztül.
8. Olajfalevél kivonat
Az olajfalevél kivonatát kapszula formájában szerezhetjük be. Mindamellett, hogy megfázásos és meghűléses tünetek enyhítésére is képes a körömgombát is kezelésbe veszi, de vigyázni kell, mert néhány embernél kellemetlen mellékhatásokat válthat ki: hányinger, fejfájás, izomfájdalom. Napi egy kapszulával indítsunk, és ha nem tapasztalunk problémát, napi 3-ig is felmehetünk,
9. Étrendváltoztatás
Sokszor a sok kence és hatóanyag mit sem ér, ha az étrendünk nem megfelelő. Figyeljünk oda, hogy fogyasszunk minél több vitaminokban gazdag friss élelmiszert, zöldségeket, gyümölcsöket. Ha valamire allergiásak vagyunk, azt kivétel nélkül kerüljük. A körmök egészségének támogatása érdekében fogyasszunk minél több D és E vitaminban gazdag ételt.
· Mikor fordulj orvoshoz?
A legtöbb embernél könnyen kezelhető a körömgomba. Félnivalójuk csupán a cukorbetegeknek lehet, hiszen nekik gyengébb immunrendszerük van, ám ők is bátran nekifoghatnak házilag kezelni a körömgombát. Ha pár héten belül nem észlelünk változást a kezelések ellenére sem, akkor keressük fel az orvost.