A szerelem amennyire felemelő, épp annyira mérgező is lehet, amennyiben nem kezeljük helyesen az érzelmeinket, és szabadjára engedjük az ösztöneinket. Könnyű a párkapcsolatok biztonságos, kényelmes buborékjában lebegni, a másikat készpénznek venni, hiszen már meghódítottuk, becserkésztük, már nincs miért harcolnunk (érte). Az őszinte szerelem azonban nem csak eddig tart – valójában innen kezdődik!
Az ismerkedés és a randizós időszak arra jó, hogy rózsaszín szemüvegen keresztül érzékeljük a világot. Belezúgunk a partnerünkbe, és vakon dicsőítjük őt, mert ő is fülig szerelmesen keresi a társaságunkat.
Hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni a kevésbé vonzó tulajdonságait, hiszen belezúgtunk, és senki sem tökéletes. Túlságosan az érzéseinkre koncentrálunk, túl buzgón ragaszkodunk ehhez a kapcsolathoz, vagy csak képtelenek vagyunk objektíven látni a dolgokat.
A szerelem képes elferdíteni a valóságot. Erőt ad, hogy harcolj mindennel és mindenkivel, ha meggyőződésed, hogy neked az a bizonyos személy kell, minden hibája ellenére is. De a vörös zászlók attól még ott lobognak. És idővel bizony gondot okoznak, ha tetszik, ha nem. Szóval ideje kihúznod a fejed a homokból, mielőtt a párkapcsolatod mérgezővé válik, és romhalmazzá tesz téged!
Íme 8 mélyen egészségtelen párkapcsolati szokás, amelyet hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, a pszichológusok szerint!
1. A kommunikáció hiánya
A legkönnyebb félrevonulni és duzzogni. Amikor dühösek vagyunk egymásra, ösztönös vágyunk, hogy békén hagyjanak, ne szóljanak hozzánk. De a pszichológia szerint ez valójában egy manipulációs taktika, ami megoldatlanul hagyja a kapcsolati problémákat. Rendben van, ha adtok 5 percet egymásnak, míg lehiggadtok, de egy igazi párkapcsolatban kötelező megbeszélni a problémákat.
A kommunikáció és a szeretet megvonása alaphiba, ami elhidegít titeket egymástól. Párként meg kell tanulnotok szembenézni a problémákkal, bármennyire kellemetlen is – már ha tartósra tervezitek a viszonyt. Egy olyan kapcsolat, amelyben nincs kommunikáció, nem igazi kapcsolat.
2. Passzív-agresszív viselkedés
Az állandó neheztelés, utalgatás, ironikus, szarkasztikus megjegyzés, szemrehányás, esetleg az ígéretek megszegése, bizonyos megbeszélt dolgok figyelmen kívül hagyása szintén egy manipulációs technika, melyhez gyakran folyamodnak a párok anélkül, hogy tudatában lennének, mit tesznek.
Az egymás iránti elégedetlenség vezérli őket, az ellenszere pedig (ismét) a kommunikáció. A passzív-agresszív viselkedés tönkreteszi az egészséges kapcsolatot, mivel aláássa a bizalmat és az intimitást. Együtt kell dolgoznotok a problémáitok megoldásán. Ha egymás ellen fordultok, nem alkottok jó csapatot.
3. Az öngondoskodás elhanyagolása
Egy párkapcsolatban, ahol a másik személy és az iránta érzett szerelem a legfontosabb, könnyen megfeledkezünk saját magunkról. Csak vele akarunk lenni, ezért minden egyebet mellékvágányra terelünk. A szándékunk jó: boldoggá akarjuk tenni őt. De nem egészséges.
A pszichológia szerint az öngondoskodás elhanyagolása a másikkal való törődés javára társfüggőséghez vezethet. Nélküle üresnek fogod érezni magad. És ez nem jó. Ne feledd, a te igényeid is legalább olyan fontosak, mint a párodé. És a kapcsolat lényege, hogy mindketten egyformán boldogok legyetek!
4. Összehasonlítgatás
Közkedvelt módszer, hogy a szerintünk jó példákat hozzuk fel érvként, ha védeni akarjuk az igazunkat. Csakhogy nem épp egészséges taktika másokkal összehasonlítani a saját kapcsolatunkat. Lehet, hogy irigykedünk a barátainkra, amiért olyan kiváló csapatot alkotnak, görgetjük a közösségi médiát is, ahonnan boldogságtól ragyogó párok mosolyognak ránk. Csakhogy ezzel irreális elvárásokat állítunk fel az iránt, hogy milyennek kellene lennie egy „tökéletes” vagy „ideális” kapcsolatnak. De a valóságban ilyen nem létezik. Ami másoknál működik, az nem biztos, hogy a mi esetünkben fog.
5. Egymást természetesnek veszitek
A megállapodás egy döntés, ami melegséggel, biztonságérzettel tölt el – ez az, amikor nyugodtan hátradőlhetsz és élvezheted párban az életed. Az elköteleződés azonban gyakran vezet oda, hogy már kevesebb erőfeszítést teszünk egymásért a kapcsolatban. A párod úgyis ott lesz melletted, bármi is történjen, nem igaz? És ez elég veszélyes terület.
A pszichológia szerint az ilyen hozzáállás negatívan befolyásolhatja az önbecsülést, és megkérdőjelezheti az elkötelezettségedet. Sajnos, kapcsolatban élni komoly meló – és nemcsak az első három hónapban vagy évben. Fontos folyamatosan tudatni a társaddal, mennyire értékeled és becsülöd őt. Egyébként a lobogó tűzből kihunyó parázs lesz, amit végül elolt a szél.
6. Számonkérés
Vannak az életben területek, ahol a pontozás igazságosnak tűnik, de biztosan nem egy párkapcsolatban. Hosszútávon, ha állandóan húzzuk a vonalkákat valaki javára, az negatív következményekkel járhat. Az igazi partnerségek a kölcsönös nagylelkűségen és bizalmon alapulnak, állítják a pszichológusok. Ha állandóan nyomon követed, hogy ki ad és ki kap többet, azzal elősegíted a versengést és az elégedetlenséget. Egy szerelmi viszonyt nem lehet 50/50 arányban mérni! A lényege, hogy akkor légy ott a társadnak, amikor szüksége van rád.
7. Elvárni, hogy a partnered minden igényedet kielégítse
A pszichológia úgy véli, egyetlen ember képtelen kielégíteni az összes szükségletünket. Bármennyire is igyekezzen, hogy csodát tegyen, egyszerűen lehetetlen. Mert egy partner nem erre hivatott, hogy téged tálcán kiszolgáljon mindennel. Ha így érzel, irreálisan magas lécet állítottál fel. Ő csak a társad, nem pedig te! Őt tekintve az egyetlen örömödnek, frusztrációra és csalódásra számíthatsz. Egészségesebb ehelyett az a megközelítés, hogy míg fenntartod az érzelmi közelséget vele, addig továbbra is gondoskodsz a saját érdeklődési körödről, a barátaidról és a karrieredről. Ha kiegyensúlyozottan élsz, mindenki boldog lesz.
8. Állandó veszekedés
A pszichológia szerint, ha egy pár állandóan veszekszik, nagyjából elveszítik a képességüket az egészségesebb kommunikációra. Magyarán, elfelejtenek normálisan beszélgetni. Pedig a szilárd és egészséges kapcsolatokat a nyílt és őszinte kommunikáció jellemzi, ahol mindkét partner úgy érzi, hogy meghallgatják és megértik. Akik állandóan kiabálnak egymással, biztosan nem hallgatják meg a másikat. Nem a veszekedés itt a gond, a hév sokunkat elkap. De lenyugszunk, és normális hangnemre váltunk – megtalálni a megfelelő módot a hatékony kommunikálásra megmenti a kapcsolatot.
Egy szerelmi viszonyban semmi sem garancia. Egyetlen papír vagy fogadalom sem írja elő, hogy a szerelem örökké fog tartani. De míg hajlandóak vagytok együtt, közösen keresni a kiutat, addig nem lehet baj. A hibákat bármikor helyre lehet hozni, míg mindketten akarjátok. És onnantól kezdve a kapcsolatotok csak virágozni fog.