A boldogság nemcsak lelkiállapot és pozitív hozzáállás az élethez. A test bizonyos kémiai folyamataival is összefügg. Különösen azokkal a hormonokkal, amelyek segítenek abban, hogy boldogok legyünk, és fontos szerepet játszanak a hangulatunkban és az öröm érzésében. Ezeknek a hormonoknak a hiánya elégedetlenséghez, sőt depresszióhoz vezethet.
A szervezeted pedig különböző módokon jelezheti neked, ha alacsony az úgynevezett „boldogsághormonok” szintje.
1. Édesség és chips fogyasztása
Ha a tested cukrot és keményítőt igényel, akkor alacsony lehet a szerotonin szinted. Ezek az ételek fokozzák ennek a hormonnak a szintjét, és ennek köszönhetően javul a hangulatod, és jobban érzed magadat. De mindez csak rövid ideig tart. Ezután tovább csökken az említett hormon szintje, és úgy érzed, hogy újra szükséged van ezekre a termékekre.
2. Hízás
A dopamin hiánya súlygyarapodáshoz vezethet. Azon túl, hogy az édességek és az egészségtelen ételek vonzanak, az is előfordulhat, hogy többet eszel a kelleténél. Ez azért történik, mert evéssel próbálod meg pótolni ezt a hormont, következésképp ételfüggőség alakulhat ki.
3. A mellek érzékenysége
Egy másik hormon hiánya, amely befolyásolja a hangulatunkat, szintén hatással van egészségi állapotunkra. Ha egy nőnek alacsony az ösztrogén szintje, azt tapasztalhatja, hogy a mellei érzékennyé válnak. Ez előfordulhat a menstruáció alatt, de akár ettől teljesen függetlenül is.
4. Alacsony empátia
A vizsgálatok összefüggést találtak az empátia és az oxitocin szintje között. Ez az úgynevezett „szeretethormon” is hatással van a hangulatunkra, akárcsak a korábban említettek. Ha nehezen tudsz együtt érezni másokkal, vagy problémáid vannak az arckifejezések felismerésével, akkor előfordulhat, hogy alacsony az oxitocin szinted.
5. Fejfájás
Fejfájás a progeszteron hormon hiánya miatt is kialakulhat, ez egy másik hormon, ami javíthatja a hangulatunkat. Ez a fájdalom migrén formájában jelentkezhet. A progeszteron rendkívül fontos a terhesség alatt – a várandós nők esetében a tünetek eltérőek lehetnek, és a hormon szintjét folyamatosan ellenőrizni kell.
6. Álmatlanság
Az álmatlanság szintén az alacsony szerotonin szint egyik jele. Alvási problémákban nyilvánul meg és megváltoztatja a hangulatot. Azok a személyek, akik állandó stresszt, depressziót tapasztalnak, és ülő életmódot folytatnak, hajlamosak lehetnek az álmatlanságra.
7. Remegés
A remegés a dopamin hiányának jele lehet. Ezek nem szándékos mozgások a testben, amelyeket izomösszehúzódások okoznak. Leggyakrabban a kezekben fordulnak elő. Ez ugyanakkor neurológiai betegség tünete is lehet.