Bár a közüzemi számlák idén sem lettek alacsonyabbak, nem beszélve a fűtésről – a meleg lakás napjainkban sajnos luxusnak számít, mégis van néhány egészségügyi tényező, ami miatt érdemes kétszer is megfontolni, mennyire spórolunk az otthonunk melegével. Egy gyógyszerész most arra hívja fel a figyelmet, milyen egészségügyi kockázatokkal jár, ha letekerjük a hőszabályozót.
Egy hideg lakásban élni nemcsak frusztráló érzés, hanem veszélyes is. Sokan aggódnak már most amiatt, hogy miből fogják kifizetni a csillagászati árakat, ezért inkább úgy döntenek, meghúzzák a nadrágszíjat.
Anyagilag valóban megterhelő a téli időszak, de ha nem vigyázunk, ez a megfontoltnak tűnő óvintézkedés akár az életünkbe is kerülhet – különösen a gyerekek és az idősebb korosztály számára.
A brit Országos Egészségügyi Hivatal előírásai szerint abban a helyiségben, ahol a legtöbb időt töltjük, legalább 18°C meleget kell biztosítanunk ahhoz, hogy elkerüljük a veszélyt.
Ezt egy brit gyógyszerész is alátámasztja. Úgy véli, egy nem megfelelően fűtött otthon olyan kockázatoknak teszi ki a lakóit, mint például a szívroham vagy az agyvérzés. Íme Abbas Kanani hétpontos listája, amiről mindenkinek tudnia kell, mielőtt letekeri a hőszabályozót!
1. kockázat – vérnyomászavarok
A szakember azt állítja, a hűvös belterekben való tartózkodás felgyorsítja a szívritmust és emeli a vérnyomást. Ennek magyarázata csupán az, hogy a hideg hatására az erek beszűkülnek, ami a keringési rendszerben megnövekedett nyomást eredményez – nyilatkozta Kanani a The Sun-nak.
2. kockázat – szívroham és stroke
Ez a 65 év felettieket érinti a leginkább, akiknek a kor miatt lassúbb az anyagcseréjük, és a testük kevesebb véredényt termel, mint a fiataloknál.
„Ezáltal a vérük, és így a hő is nehezebben jut el a végtagjaikba, például a kezükbe és a lábukba, ezért fázhatnak. Amikor elkezdünk fázni, a vérünk sűrűbbé válik, ami vérrögképződést okozhat, és szívrohamhoz vagy stroke-hoz vezethet. Fontos, hogy télen melegben maradjunk, ha szívbetegségben szenvedünk” – hangsúlyozza Kanani.
3. kockázat – súlyosbodó asztma
Hideg környezetben az asztmás tünetek fokozódnak, mivel a hideg levegő szárazsága irritálja a légutakat. Ez több nyálka termelését is maga után vonja, nem beszélve a lakásban elszaporodó penészről, ami súlyosbíthatja a tüneteket a tél folyamán.
4. kockázat – az immunrendszer gyengülése
Bár a hideg, friss levegőn tartózkodni néhány órát egészséges, ez nem érvényes a fűtetlen otthonban való élésre. Az állandó alacsony hőmérséklet próbára teszi a testet, gyengíti az immunrendszert, és hajlamosabbá teszi az embert a mindennapi betegségekre, állítja Abbas.
5. kockázat – a mentális egészség befolyásolása
A gyógyszerész megemlít egy nemrégiben publikált tanulmányt, miszerint a hideg lakásban való élés megduplázhatja a súlyos mentális zavarok kockázatát azoknál, akiknek korábban nem volt mentális problémájuk, és a veszély háromszorosára nő azoknál, akik korábban a súlyos mentális zavarok határán voltak.
6. kockázat – arthritis
Abbas ezt a következőképpen magyarázza: „a szervezetünk érzékenyebb a fájdalomra, ha hideg van, és ez súlyosbíthatja az ízületi gyulladás tüneteit, például a fájdalmat és a merevséget, az ízületi károsodást, a duzzanatot és a fáradtságot. Mivel a szervezet a hideg hatására a végtagok véráramlásának korlátozásával, a tüdőbe és a szívbe történő több vér pumpálásával takarékoskodik a hővel, ez fájdalmat eredményezhet az ízületekben”.
7. kockázat – hipotermia
A gyógyszerész szerint ez „különösen veszélyes” következménye a fűtetlen lakásnak. Azt állítja, hideg környezetben „a test gyorsabban kezd hőt veszíteni, mint amennyit termel, és a hosszan tartó kitettség végül elhasználja a szervezet tartalékolt energiáját. Ez hipotermiához (kórosan alacsony testhőmérséklethez) vezethet, ami hatással van az agyra, és az illető képtelen lesz tisztán gondolkodni vagy jól mozogni”.