A szavaknak hatalmuk van arra, hogy formálják a meggyőződéseidet és befolyásolják a döntéseidet pozitív vagy éppen negatív irányban, attól függően, milyen szavakat választasz. A beszéd képes megváltoztatni az észlelést, ezért fontos, hogy megállítsd a negatív gondolatokat, mielőtt azok teljesen kimerítenének.
A negatív szavak sokszor a mindennapi kommunikációnk részét képezik, és ezek hatással vannak a gondolkodásunkra, viselkedésünkre. Éppen ezért, ha tudatosan úgy döntünk, hogy kiiktatjuk a negatív szavakat, fogalmakat a szókincsünkből, átformálhatjuk a teljes életünket.
A pozitív szavak ezzel szemben feltöltenek energiával, erőt adnak, és segítenek csökkenteni a neheztelés érzését. Ezáltal nyitottabb leszel azokra a lehetőségekre, amelyeket korábban észre sem vettél, és képes leszel a saját kezedbe venni a sorsod irányítását.
A következő 6 gyakori szóval, kifejezéssel rendszeresen aláásod az önbecsülésedet
1. „Nem tudok”, „nem vagyok rá képes”
Amikor azt mondod, hogy „nem tudom”, „nem vagyok képes rá”, azzal kudarcra ítéled magad, mert ez azt jelenti, hogy feladod, vagy elismered, hogy nincs elég erőd valamihez. Ez alacsony önbecsülést, tehetetlenséget és az önuralom hiányát sugallja.
Ugyanakkor ez a szóhasználat növeli a rád nehezedő stressz szintjét, és blokkolja a kreativitásodat, valamint a problémamegoldó képességedet.
Ahelyett, hogy azt mondanád, nem tudsz megtenni valamit, mondd inkább azt, hogy nem fogod megtenni. Ez magabiztosságot és önuralmat sugall, és azt jelenti, hogy te magad hozol meg egy döntést.
2. „Muszáj” vagy „kell”
Amikor azt mondod, hogy muszáj megtenned valamit, azzal lemondasz a döntéshozatal képességéről, és áldozattá válsz. A „muszáj” és „kell” szavak használata megteremti a tehetetlenség feltételeit.
Ehelyett használd ezeket a felhatalmazó szavakat: „ezt választom”, vagy „ezt akarom.” Mindig van választásod, és minden egy döntés kérdése. Amikor azt mondod, hogy „ezt választom” vagy „ezt akarom”, elismered, hogy jogod van megválasztani az utadat.
3. „Kellene”
Amikor azt mondod, valamit meg kellene tenned, az azt sugallja, hogy nem vagy ura a helyzetnek, vagy nem igazán akarod rászánni magadat arra, amit „meg kellene tenned.”
Ehelyett használd ezeket a felhatalmazó szavakat: „tudok” vagy „tudnék”. Amikor azt mondod, hogy meg tudsz tenni valamit, azzal megerősíted a szabadságodat és teljes mértékben felelősséget vállalsz.
4. „Mindig vagy soha”, „néha vagy gyakran”
Amikor azt mondod, hogy „mindig” vagy „soha”, akkor megpróbálsz valamit bizonyítani, de ezáltal arra kényszeríted magadat, hogy végletekben gondolkozz. Ezek a szavak negatív gondolatokat ösztönöznek, és könnyen kimerítenek.
Ehelyett használd ezeket a megerősítő szavakat: „néha” vagy „gyakran.” Ezzel nem zárkózol el, nyitott maradsz a lehetőségekre és az elfogadásra.
5. „De”
Amikor azt mondod, hogy „de”, akkor minden, amit előtte mondtál vagy gondoltál, semmissé válik. Ez az apró, de annál erőteljesebb szócska gyakran negatívvá változtat egy semleges állítást. Lezárja a beszélgetést, vagy a gondolatmenetet, és nem enged továbblépni benne.
Ehelyett használd ezt az erőt adó szót: „és.” Ezzel lehetővé teszed önmagad és mások számára is a gondolatmenet folytatását, ugyanakkor azt is, hogy a szándékaidra összpontosíts, és hű maradj ahhoz, amit mondani vagy tenni akarsz. Ez a szó nyitottabb és kevésbé védekező álláspontot sugall.
6. „Megpróbálom”
Amikor azt mondod, hogy „megpróbálom”, az azt jelenti, hogy bizonytalan, határozatlan vagy valamivel kapcsolatban, nem akarod elkötelezni magadat, és ez a hozzáállás lehetővé teszi, hogy különösebb küzdelem nélkül kudarcot vallj abban, amibe eleve bizonytalanul kezdtél bele.
Ehelyett használd ezt a felhatalmazó kifejezést: „elkötelezem magamat.” Ezzel olyan ígéretet teszel, ami elkötelez egy adott cselekedet mellett. Keményebben dolgozol, megoldásokat keresel, ha akadályokkal szembesülsz, és a kudarcot nem tekinted elfogadható opciónak.
A pozitív gondolkodás folyamatos, tudatos erőfeszítést igényel. Amikor azon kapod magadat, hogy negatív szavakat használtál, ne szégyenítsd meg önmagadat emiatt, egyszerűen csak figyelj oda jobban erre, és amikor sikerül pozitív, erőt adó kifejezéseket használnod, ne felejts el gratulálni magadnak.
Ne feledd, hogy a pozitív gondolkodás gyakorlat kérdése is. Éppen ezért jó ötlet lehet, ha például a tükör előtt állva minden egyes nap elismételsz bizonyos pozitív kifejezéseket, hogy megerősítsd azok használatát.
Határozd meg pontosan azokat a negatív szavakat, kifejezéseket, amiket szeretnél kiiktatni a szóhasználatodból, gondolkodásodból, és összpontosíts azokra a pozitív, erőt adó szavakra és kifejezésekre, amelyek segítenek átformálni a perspektívádat, érzéseidet, gondolkodásodat.
Minden olyan szó, vagy kifejezés, ami azt az illúziót kelti, hogy nincs választási lehetőséged, elbizonytalanít. A negatív szavak eltávolítása a szókincséből időt, türelmet és gyakorlatot igényel, de lehetséges, és fantasztikus hatása van az önértékelésedre.