Egyre többen ismerik fel, hogy milyen nagyszerű szíverősítő zöldség a különleges aromájú fokhagyma, a paszuly, vagy a teljes kiőrlésű gabonákból készült termékek. De van egy ennél még hatásosabb finomság, amely a szívet védi, és ez nem más mint a savanyú káposzta.
Egy kutatás során megállapították, hogy a nem pasztőrözött savanyú káposzta tartalmaz egy Lactobacillus plantarum nevű probiotikus baktériumot, amely jótékony hatással van a szívműködésre és az egész keringési rendszerre.
A szakértők, a kutatást követően megállapították, hogy a probiotikumokban gazdag savanyú káposzta segít csökkenteni a rossz koleszterin szintet, a triglicerid szintet, amely inkább a túlsúlyos személyekre jelent veszélyt, nagyban megemeli a két legerősebb antioxidáns jelenlétét, a glutation peroxidázt és a szuperoxid dizmutáz (SOD) enzimet, csökkenti a zsíroxidációt, vagy szaknyelven a lipid-peroxidációt.
A SOD antioxidáns kitűnő ellenszere a szabadgyököknek, amelyek így nem tudnak kárt okozni a sejtek szerkezetében, köztük a szív sejtjeiben, valamint az érfalakban sem.
Ezt már olvastad? Frissen csavart káposztalével 10 nap alatt gyógyulhat a kezdődő gyomorfekély!
Mikor a káposzta az erjedés miatt megsavanyodik, a jótékony hatású enzimek, baktériumok száma jelentősen megnövekszik, ezáltal a káposztában, de más savanyú zöldségekben található tápanyagok is könnyebben be tudnak épülni, felszívódni a szervezetben.
Sajnos az üzletekben gyakori a bezacskózott, pasztőrözött savanyú káposzta, amely nem tartalmazza a segítő, egészséges baktériumokat, mert az eljárás során elpusztul, és ez a tápanyagokban sem annyira gazdag már.
Ezt már olvastad? Ha tehetjük, mindig igyunk savanyú káposztalevet
A megoldás egyszerű: készítsünk saját házi savanyú káposztát, helyi termelőtől vásárolt zöldségből. Annál egészségesebbet és jobbat biztos nem árulnak.